چمن مصنوعي براي سگ

روش هاي استفاده از چمن مصنوعي براي نگهداري انواع سگ

در اينجا، دقيق‌تر به مسئله تغيير عادات و رفتار حيوانات خانگي به خصوص سگ‌ها براي بهره برداري بهتر و نگهداري صحيح چمن مصنوعي، پرداخته‌ايم.


نشاط و سرسبزي، زير پاي پشمالوهاي دوست داشتني!

نگهداري حيوان خانگي، آن هم در فضاي شهرنشيني و شرايطي كه اغلب ما، دچار آپارتمان نشيني شده‌ايم! به مسئله اي خاص تبديل شده است، اما يك خبر خوب مي تواند تا حدي از دغدغه ذهني دارندگان پت، بكاهد: چمن مصنوعي براي حيوانات خانگي يك گزينه مناسب و كمك كننده است.


فضاي مناسب حيوان خانگي، چمن مصنوعي يا طبيعي؟

پيش از پرداختن به موضوع حيوانات خانگي و چمن مصنوعي، بايد در مورد مواجهه انواع چمن اعم از طبيعي يا مصنوعي، با كوچولوهاي پشمالو و دوست داشتني، يعني سگ‌ها و گربه‌هاي خانگي، كمي با هم صحبت كنيم. دوست پشمالو و چهارپاي ما غالبا به نگراني‌هاي ما درباره تميزي يا زيبايي حياط خانه يا باغ، اهميتي نمي‌دهد. در حقيقت داشتن باغ يا باغچه‌اي تميز و شاداب و پر از چمن طبيعي، آن هم در شرايطي كه حيوان خانگي نگهداري مي‌كنيم، تاحدودي چالش برانگيز است.

در واقع صاحبان پت، بايد با مسائلي همچون پنجه‌هاي گل آلود، آلودگيهايي كه روي چمن باقي مي‌ماند، چاله كندن به وسيله حيوانات و مشكلاتي از اين قبيل، دست و پنجه نرم كنند. همه اينها را اضافه كنيد به نگهداري خود چمن و خطرات ناشي از استفاده از آفت كش‌ها و سمپاشي آنها كه سلامت حيوانات خانگي را تهديد مي‌كند. تقريبا تمامي اين ملاحظات يا بهتر بگوييم دردسرها با جايگزين شدن چمن مصنوعي به جاي طبيعي، برطرف خواهد شد. به عبارت ديگر، استفاده از چمن مصنوعي فضاي سالم‌تري را براي حيوانات خانگي ايجاد مي‌كند و مشكلات ناشي از نگهداري چمن طبيعي را مرتفع مي‌كند.


نگهداري چمن مصنوعي در محيطي كه در آن، سگ زندگي مي‌كند

فضولات انواع سگ، ممكن است متفاوت باشد، مثلا سگ‌هاي كوچك خانگي و آپارتماني با سگ‌هاي بزرگ جثه‌اي كه به عنوان نگهبان مورد استفاده قرار مي‌گيرند، متفاوت هستند. بسياري از صاحبان سگ، ترجيح مي‌دهند محيطي مناسب براي حيوان خود فراهم آورند بنابراين چمن مصنوعي ممكن است در محيط‌هاي باز و داراي شرايط محيطي غير قابل كنترل، نظير محوطه‌هاي بزرگ سرباز و يا محيطهاي بسيار كوچك و كنترل شده، نظير آپارتمان، مورد استفاده قرار گيرد. استفاده از چمن مصنوعي براي سگ‌ ها در هر يك از اين محيطها، روش‌ها و ملاحظات خاص خود را دارد.


تغيير عادات سگ براي استفاده درست از چمن مصنوعي

سگ مانند هر موجود زنده‌اي، هم به تفريح نياز دارد و هم به غذا خوردن. قطعا بعد از غذا خوردن نيز پسماندهايي خواهد داشت. مشخصا سوال بسياري از مخاطبان مجله چمنزار اين است كه با فضولات حيوانات خانگي در محيطي كه چمن مصنوعي نصب شده است چه بايد كرد؟ اگر در محل زندگي‌مان، چمن مصنوعي نصب كرده‌ايم، آيا در صورت نگهداري سگ، مشكل خاصي برايمان پيش خواهد آمد؟ پاسخ اين است:

« هيچ جاي نگراني براي لكه‌هاي حاصل از پسماند و فضولات حيوان خانگي نيست.» اگر تاكنون از چمن مصنوعي استفاده نكرده‌ايد ولي قصد اين كار را داريد بايد بدانيد كه چمن مصنوعي در كوچكترين فضاها نيز قابل اجراست. شما مي‌توانيد محلي كوچك، حتي در حد يك حياط خلوت را با چمن مصنوعي، تبديل به جايي مناسب براي بازي يا دفع فضولات حيوان خانگي خود كنيد. اصلا نيازي نيست در زمان هايي كه سگ، نياز به دفع ادرار و فضولات دارد، نگران شويد. كافي است كمي با عادات سگ‌ها آشنا شويد.


پاكسازي چمن مصنوعي با آب و پاك كننده ملايم

سگ‌ها غالبا دوست دارند بوي گونه هاي خود را استشمام كنند و بسياري از آنها مايلند در جايي جدا از باغ و محل زندگي خود، ادرار كنند. آنها همچنين علاقه‌مندند جاي جاي منطقه زندگي شان را با ادرار خود نشانه گذاري كنند. براي همين ممكن است علاقمند شوند كه در مكان‌هاي مختلف و روي همه قسمت‌هاي چمن ادرار كنند. از طرف ديگر بوي نامطبوع، روي بسياري از كفپوش‌ها در فضا پخش مي‌شود. به خصوص در هواي گرم و خشك، اگر سريع خشك نشود، بوي ناخوشايند ايجاد خواهد كرد. خبر خوب براي دارندگان حيوانات خانگي اين است كه مايعات ريخته شده روي چمن مصنوعي به راحتي شسته مي‌شوند. براي نظافت و نگهداري چمن مصنوعي، مقداري آب و يك پاك كننده ملايم كفايت مي‌كند.


تشويق سگ براي استفاده از نقطه اي خاص به عنوان محل دفع فضولات

براي آنكه نظافت و نگهداري چمن مصنوعي باوجود حيوانات خانگي بهتر صورت بگيرد، بهتر است مكان خاصي را مشخص كنيد تا حيوان خانگي از آن مكان خاص به عنوان محل دفع، استفاده كند. براي اين كار لازم است هر بار كه حيوان از آن قسمت استفاده كرد، آن را به گونه‌اي تشويق كنيد تا به نوعي «شرطي» شود و آن مكان را به خاطر بسپارد. استفاده از غذاهاي تشويقي براي چنين مواردي توصيه مي‌شود. با تقويت اين عادت در سگ‌ها، نياز نيست همه قسمتهاي چمن را نظافت كنيد و تنها شستشوي يك قسمت به صورت مدام كافي است. كارشناسان حيوانات خانگي همچنين پيشنهاد مي‌كنند كه قدم زدن و هواخوري براي عادت دادن سگها به بهداشتي ادرار كردن و استفاده از قسمت تعيين شده به عنوان توالت، مفيد است.


استفاده از اسپري تركيبي براي خوشبو كردن چمن مصنوعي

برخي سگهاي نگهبان يا حتي حيوانات خانگي كوچك ممكن است ادراري با بوي تند داشته باشند، تنها در اين موارد بهتر است پس مانده و فضولات حيوان را برداريد. همچنين اين امكان هم وجود دارد كه چمن مصنوعي شما در مكاني نصب شده باشد كه حيوانات ولگرد به باغ و چمن مصنوعي شما بيايند و در آنجا دستشويي كنند. در اين صورت ممكن است با بوهايي روبرو شويد كه برطرف كردن آنها سخت تر است. در اين حالت مي‌توانيد از اسپري هاي تركيبي مخصوص چمن مصنوعي كه براي خنثي كردن بوي بد هستند استفاده كنيد. اين اسپري‌ها گاهي بوي چمن تازه و طبيعي را دارند.


چمن مصنوعي، به سادگي دچار له شدگي و كوفتگي نمي شود

چمن مصنوعي در برابر جاي پا و سنگيني وزن حيوانات، مقاوم است. حتي بازيگوش‌ترين حيوانات مي‌توانند ساعت‌ها بدون اينكه آن را تخريب كنند، روي چمن مصنوعي بازي كنند. چمن مصنوعي در زير لانه سگ يا هر حيوان ديگري مقاومت خوبي دارد. چمن مصنوعي، نوعي پوشش براي سطوح كف به شمار مي‌رود كه سختي و زبري موادي چون آسفالت، سيمان و يا حتي سنگ ريزه را ندارد. برخلاف چمن طبيعي، در زير وسايل سنگين دچار كوفتگي و له شدگي، نمي‌شود و آسايش حيوان شما را براي غلتيدن و بازي كردن فراهم مي‌كند. از سوي ديگر، چمن مصنوعي به كود، سمپاشي و مواد شيميايي كه براي حيوانات خانگي و كودكان مضر است، نيازي ندارد.


چرا چمن طبيعي براي صاحبان پت مناسب نيست؟

به طور كلي حيوانات خانگي به خصوص سگ‌ها آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري به چمن‌هاي طبيعي مي‌زنند. در آب و هواي خشك با سوزاندن چمن در اثر ادرارشان و در هواي باراني با ايجاد حمام گل و تكه تكه كردن چمنها منظره نازيبايي را ايجاد مي‌كنند. بذرريزي مجدد و كاشتن قسمت‌هاي آسيب ديده نيز كاري بيهوده است، چراكه نمي‌توانيم حيوانات را از رفتن به محوطه‌هاي بذرريزي شده، منع كنيم. از سوي ديگر مساله كود دهي مجدد و استفاده از مواد شيميايي براي چمن تازه هم به اين مسائل اضافه مي‌شود. چراكه حيوانات خانگي تمايل دارند مدام با بيني خود هر چيز جديدي را در چمن، استشمام كنند و اين مي‌تواند براي سلامت آنها، مضر باشد. به اضافه اينكه حيوانات خانگي غالبا گل، مو، خزه و چمن‌هاي طبيعي كنده شده را با پنجه‌هايشان به داخل خانه مي آورند و بار تازه اي را براي تميز كردن اين اضافات بر دوش خانم خانه مي‌گذارند.

براي مطالعه ادامه متن به چمن مصنوعي براي سگ‌ در سايت چمنزار مراجعه كنيد.

نوشته شده توسط چمنزار | ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |