چمن مصنوعي مدل ماهونيا 25

چمن مصنوعي كالايي لوكس و منحصر به فرد است كه زيبايي خاصي را به محيط مي‌بخشد و با تداعي حس طبيعت، آرامش را در فضا به وجود مي‌آورد. امروزه، چمن مصنوعي در فضاهاي مختلفي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ويژگي‌هاي مثبت اين محصول سبب شده است كه چمن مصنوعي به گزينه‌اي مهم در زيباسازي فضا و محيط تبديل شود. اگر تا به حال تجربه‌اي در خريد چمن مصنوعي نداشته‌ايد بهتر است بدانيد با خريد اين محصول مي‌توانيد از ديگران متمايز باشيد و لذت خاصي را تجربه كنيد كه تا به حال در هيچ‌يك از خريدهاي خود تجربه نكرده‌ايد!

 

ويژگي‌هاي چمن مصنوعي ماهونيا ۲۵

در اولين نگاه اين چمن شباهت زيادي به چمن مصنوعي مدل صدف دارد. در واقع مي‌توان گفت كه اين محصول از نظر رنگ بسيار شبيه به چمن صنوعي مدل صدف است و شما با مشاهده اين محصول حس بسيار خوب و رضايت‌بخشي را خواهيد داشت. چمن مصنوعي ماهونيا ۲۵ جز چمن‌هاي مصنوعي با الياف متوسط است و طول الياف آن به ۲۵ ميلي‌متر مي‌رسد. اين چمن تراكم بالايي دارد، زيرا در مقايسه با چمن مصنوعي مدل صدف ۷۰۰۰ گره بيشتر در هر مترمربع در آن به كار رفته است و هر گره ۲ نخ بيشتر دارد.

به اين نكته توجه داشته باشيد كه تراكم اين چمن بالاست، اما تراكم آن به گونه‌اي نيست كه براي استفاده در مكان‌هاي پرتردد مناسب باشد. تراكم بالاي اين محصول سبب شده است كه ضربه‌گيري بالايي داشته باشد و براي استفاده در زمينهاي بازي مناسب باشد. همچنين اين چمن بر روي سطوح پرتوده به نظر مي‌رسد و همين امر بر زيبايي ظاهري آن مي‌افزايد. الياف اين چمن بسيار نرم و لطيف هستند و براي استفاده در زمين‌هاي كنار استخر پيشنهاد مي‌شوند. از ديگر ويژگي‌هاي اين محصول قيمت بسيار مناسب آن است. همين ويژگي سبب شده است كه اين محصول به گزينه‌ نهايي بسياري از خريداران تبديل شود.

 

ويژگي‌هاي چمن مصنوعي ماهونيا ۲۵ در يك نگاه

 • ظاهر زيبا
 • تراكم بالا
 • الياف نرم و لطيف
 • ضربه‌گيري و انعطاف پذير بالا
 • قيمت مناسب

چمن مصنوعي ماهونيا در چه فضاهايي استفاده مي‌شود؟

چمن مصنوعي ماهونيا ۲۵ را مي‌توان در فضاهاي متعددي استفاده كرد. اين چمن در فضاهاي زير كاربرد دارد:

 • تراس
 • حياط
 • روف گاردن
 • باغ تالار
 • فضاهاي كنار استخر
 • مهد كودك
 • اتاق كودك

تفاوت چمن مصنوعي ماهونيا ۲۵ و ماهونيا

چمن مصنوعي ماهونيا ۲۵ و ماهونيا در يك طبقه‌بندي قرار مي‌گيرند. اما تفاوتهايي نيز با هم دارند. اولين تفاوت اين اين دو چمن در ارتفاع الياف آنها است. چمن مصنوعي ماهونيا جز چمن‌هاي مصنوعي با الياف كوتاه به شمار مي‌آيد و ارتفاع الياف آن ۱۵ ميلي‌متر است. اما ارتفاع چمن مصنوعي ماهونيا ۲۵ ميلي‌متر است و در دسته چمنهاي الياف متوسط قرار مي‌گيرد. تفاوت مهم ديگر اين دو محصول در تراكم آنهاست. تراكم بالا و حجم زياد الياف در چمن مصنوعي ماهونيا ۲۵ سبب شده است كه اين چمن ضربه‌گيري و انعطاف پذيري بيشتري داشته باشد. به همين دليل گزينه بسيار خوبي براي استفاده در زمينهاي بازي است.

 

گارانتي چمن مصنوعي ماهونيا ۲۵

محصولاتي كه از سوي تيم چمنزار ارايه مي‌شوند همگي داراي ضمانت‌نامه هستند. براي اطلاع از گارانتي اين محصولات مي‌توانيد وارد اين صفحه شويد: گارانتي چمن مصنوعي

 

سوالات پرتكرار در مورد چمن مصنوعي ماهونيا

طول عمر اين چمن چقدر است؟

اين چمن طول عمر نسبتا بالايي دارد. طول عمر آن تقريبا بين ۵ تا ۶ سال است.

آيا از اين چمن مي‌توان در مدارس استفاده كرد؟

خير! اين چمن براي استفاده در فضاهاي پرتردد مناسب نيست.ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۳۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۸:۲۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي در مكان هاي معروف

از ديزني لند تا باغ گل هالو

نگهداري آسان، صرفه جويي در مصرف آب، راحتي و زيبايي، شايد جزو اصلي ترين دلايل افزايش استفاده از چمن مصنوعي در مكان‌هاي مختلف از جمله پارك‌ها، مراكز بازي، استاديوم‌هاي ورزشي، مراكز تجاري و حتي مسكوني باشد.البته از جنبه اقتصادي استفاده از چمن مصنوعي به جاي چمن طبيعي نمي‌توان غافل شد و از نظر طبيعي بودن ظاهر، مي‌توان گفت تفاوت چنداني با چمن طبيعي ندارد. مثلا در همين شهر تهران، اگر كمي دقت كنيد، زمين هاي چمن مصنوعي در محوطه پارك‌هاي شهر، روز به روز در حال افزايش است و با استقبال شهروندان هم روبرو شده است.

اگر اهل سفر باشيد و به مكان‌هاي معروف دنيا رفته باشيد، مي‌بينيد كه پاي چمن مصنوعي هم به آنجا كشيده شده است. استفاده از چمن مصنوعي در مكان‌هاي معروف، به دليل نگهداري آسان، مقاومت در برابر تردد انبوه مردم و ظاهر طبيعي آن، مورد استقبال قرار گرفته است. در ادامه فهرستي از برترين و مشهورترين فضاهايي آمده كه در دكوراسيون آن از چمن مصنوعي استفاده شده است. از فضاهاي ورزشي گرفته تا مكان‌هاي لاكچري كه محل آمد و شد آدم‌هاي سرشناسند.

۱-ديزني لند

ديزني لند، شهربازي‌اي كه بازديد و بازي در آن، آرزوي هر كودك و بزرگسالي است، يكي ديگر از مكان‌هاي معروفي است كه از چمن مصنوعي براي كفپوش خود استفاده كرده است. در حقيقت مديران اين شهربازي در يكي از پارك‌هاي آن به نام مجيك كينگدام، از چمن مصنوعي به جاي چمن طبيعي استفاده كرده‌اند. يكي از دلايلي استفاده از چمن مصنوعي در اينجا، انبوه زياد مردمي است كه سالانه از سراسر دنيا براي بازديد از اين مكان معروف به آنجا مي آيند و در آنجا تردد مي‌كنند. چمن مصنوعي نه تنها از لحاظ مقاومت، حرفه اي عمل مي‌كند، بلكه حس طراوت و نشاط محيط را دو چندان ميكند.

۲-استاديوم ورزشي آلبرت سانز

چمن مصنوعي در جاهاي معروفاين استاديوم معروف، در بويزي، مركز ايالت آيداهو در ايالات متحده آمريكا قرار دارد. شايد كمي تعجب كنيد، اما رنگ آبي چمن مصنوعي در اين مكان معروف، نام آن را بر سر زبان ها انداخته است. رنگ چمن اين استاديوم ورزشي، تا سال ۱۹۸۵، تفاوتي با ساير استاديوم ها نداشت. اما از سال ۱۹۸۶، رنگ سبز زمين، جاي خود را به رنگ آبي داد و تاكنون هم همين رنگ باقي مانده است. اگر از بالا به زمين استاديوم نگاه كنيد، زمين را مثل استخر پر از آب تصور ميكنيد. همين تفاوت در رنگ چمن مصنوعي، اين استاديوم را محبوب و متفاوت كرده است.

 

۳-ورزشگاه ميشيگان

چمن مصنوعي در جاهاي معروف«خانه بزرگ»، لقبي است كه به اين ورزشگاه فوتبال داده اند. ورزشگاه ميشيگان، دومين ورزشگاه بزرگ دنيا و بزرگترين ورزشگاه در ايالات متحده آمريكاست. از تعويض چمن مصنوعي زمين اين ورزشگاه با چمن حرفه‌اي فوتبالي، چند سال بيشتر نمي‌گذرد. يكي از ويژگي هايي كه براي چمن فوتبالي مي‌توان گفت، دوام و ضربه پذيري بسيار بالاي آن است. ديتكس بالاي اين چمن، طول عمر آن را تضمين مي‌كند و اين يعني ورزش حرفه اي.

۴- باغ گل پيكسي هالو

چمن مصنوعي در جاهاي معروفيك باغ گل بي نظير كه در ديزني لند در ايالت فلوريدا واقع شده است. هرساله در اين باغ با شكوه، نمايشگاه بين الملي گل و گياه برگزار ميشود كه افراد زيادي را ترغيب به بازديد از آنجا ميكند. دوام، زيبايي و مقاومت چمن مصنوعي، عاملي براي انتخاب آن به عنوان بهترين گزينه براي اين باغ محبوب بوده است. افراد با خيال راحت روي زمين سبز باغ قدم ميزنند در حاليكه از سرسبزي محيط نهايت لذت را ميبرند.


براي مطالعه ادامه متن به چمن مصنوعي در مكان‌هاي معروف مراجعه كنيد.ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۲۳:۰۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي مدل زمرد


چمن مصنوعي كالايي لوكس و منحصر به فرد است كه حس طبيعت را در فضا تداعي مي‌كند و تغييرات چشم‌گيري را در محيط به وجود مي‌آورد. مطالعات جديد نشان داده‌اند كه استفاده از گياهان و فضاي سبز در محيط سبب مي‌شود كه استرس و اضطراب از تمامي افراد دور شود و آرامش خاصي در آنها به وجود بيايد. در نتيجه با استفاده از اين محصول مي‌توانيد آرامش را به اطرافيان خود هديه كنيد.

اگر تا به حال تجربه‌اي در خريد چمن مصنوعي نداشته‌ايد بهتر است بدانيد با خريد اين محصول مي‌توانيد از ديگران متمايز باشيد و لذت خاصي را تجربه كنيد كه تا به حال در هيچ‌يك از خريدهاي خود تجربه نكرده‌ايد!

 

ويژگي‌هاي چمن مصنوعي مدل زمرد

چمن مصنوعي مدل زمرد ساخته ايران است و الياف آن از كمپاني تنكاته هلند وارد مي‌شوند. اين چمن قديمي‌ترين چمن مصنوعي تزئيني ايران است. ارتفاع الياف در اين چمن به ۱۱ ميلي‌متر مي‌رسد و همين امر اين چمن را در رده چمن مصنوعي با الياف كوتاه قرار مي‌دهد. ارتفاع كوتاه و تراكم بالاي اين محصول سبب شده است كه اين چمن در محيط‌هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد. نصب اين چمن و شستشوي آن بسيار راحت است. اين محصول رنگ سبز و روشني دارد. يكي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد آن قيمت بسيار مناسب و طول عمر بالاي آن است.

 

ويژگي‌هاي چمن مصنوعي مدل زمرد در يك نگاه

 • الياف كوتاه
 • تراكم بالا
 • شستشوي آسان
 • مقاومت بالا در برابر كوبش
 • رنگ سبز و روشن
 • قيمت بسيار مناسب
 • طول عمر بالا

 

چمن مصنوعي مدل زمرد در چه محيط‌هايي استفاده مي‌شود؟

ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين چمن سبب شده است كه اين چمن قابليت استفاده در محيط‌هاي مختلفي را داشته باشد. از اين چمن مي‌توان در فضاهاي زير استفاده كرد:

 • مهد كودك
 • تراس
 • روف گاردن‌
 • كاربري‌هاي نمايشي مانند ويترين فروشگاه‌ها و سطوح نمايشگاه‌ها
 • زمين تنيس شخصي

 

مدل مشابه چمن مصنوعي مدل زمرد

ساختار چمن مصنوعي مدل زمرد سبب شده است كه اين محصول به محصولي متمايز و پرطرفدار تبديل شود. مدل مشابه اين چمن، چمن مصنوعي مدل فيروزه و مدل ياس است. تنها تفاوت ارتفاع الياف آنهاست. ارتفاع الياف در چمن مصنوعي مدل زمرد ۱۱ ميلي‌متر است و در چمن مصنوعي مدل ياس ۸ ميلي‌متر است. ديگر ويژگي‌هاي اين محصولات تقريبا مشابه يكديگر است.

 

گارانتي چمن مصنوعي مدل زمرد

محصولاتي كه از سوي تيم چمنزار ارايه مي‌شوند همگي داراي ضمانت‌نامه هستند. براي اطلاع از گارانتي اين محصولات مي‌توانيد وارد اين صفحه شويد: گارانتي چمن مصنوعي

 

سوالات پرتكرار در مورد چمن مصنوعي مدل زمرد

چگونه اين چمن را تميز كنيم؟

اگر از اين چمن مصنوعي در تراس خانه‌ها و يا روف‌گاردن‌ها استفاده مي‌كنيد به راحتي مي‌توانيد آن را با جارو برقي جارو كنيد و سپس با استفاده از برس و يا فرچه آن را تميز كنيد. اگر از اين چمن در فضاهاي بزرگتري استفاده مي‌كنيد، واتر جت بهترين گزينه براي تميزكردن آن است.ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۸:۲۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي ورزشي چند منظوره

چمن مصنوعي چندمنظوره ورزشي

چمنزار ارائه دهنده‌ي انواع مختلفي از چمن مصنوعي ورزشي چندمنظوره تخصصي براي ورزش‌هاي مختلف از قبيل فوتبال، تنيس، گلف و پينت‌بال هست. اما اگر شما نياز به يك زمين ورزشي موقتي در مركز خريد،فروشگاه، نمايشگاه يا هرجاي ديگري داريد يا اينكه مي‌خواهيد يك زمين ورزشي با ابعاد كوچك‌تر در محل كار، ويلا يا حياط خونتون داشته باشيد راه حل شما توي چمنزار پيدا مي‌شه. شايد باور نكنيد اما چمنزار سبكي از چمن‌هاي مصنوعي رو ارائه مي‌ده كه بستري براي چند نوع ورزش مختلف باشه و اونقدر هم لطيف باشه كه شما بتونيد در ويلا، بام منزل يا توي زمين پرتردد مدرسه يا فوتسال‌تون استفاده كنيد.


مي‌توانيد درباره‌ي چمن مصنوعي پشت بام، چمن مصنوعي در حياط، چمن مصنوعي مدارس بخوانيد. اين چمن‌هاي مصنوعي رو چمن مصنوعي چندمنظوره مي‌ناميم.شايد بپرسيد چرا “چند منظوره”؟

آيا الياف خاصي دارند؟

آيا بهره‌برداري متفاوتي دارند؟

دوام آنها جواب‌گوي ما هست؟

چمن مصنوعي ورزشي چند منظوره به چمني گفته مي‌شود كه در زمين‌هاي مختلف ورزشي از جمله زمين فوتبال، گلف، تنيس، هاكي و ورزش‌هاي مشابه ديگر كاربرد دارد. همچنين از اين چمن مي‌توان در مراكزي كه ميزان كوبش و لگدمال شدن چمن بالاست، مانند حياط مدارس، استفاده كرد. اين محصول، محصولي كاملا تخصصي است و ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارد.

چمن مصنوعي ورزشي چند منظوره چه ويژگي‌هايي دارد؟

با توجه به اين موضوع كه چمن مصنوعي چند منظوره در زمين‌هاي ورزشي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و در اين زمين‌ها، چمن مصنوعي تحت فشار فيزيكي بالايي قرار دارد، تراكم و دوام الياف اهميت زيادي دارد. در واقع، مي‌توان گفت وجه اشتراك تمامي چمن‌هاي مصنوعي چند منظوره تراكم بالاي الياف آنهاست.

جنس الياف اين چمن از نوع فيبريليت و مونوفيلامنت است. اين چمن‌ها الياف لطيفي دارند و رنگ سبز آنها زيبايي و طراوت را در محيط به وجود مي‌آورد. ويژگي‌هاي اين چمن‌ها به شرح زيرند:

 • داراي سطحي يكنواخت
 • طول عمر بالا
 • مناسب براي استفاده در تمامي شرايط آب و هوايي
 • سبزي هميشگي
 • نگهداري ساده
 • نصب آسان
 • امنيت بالا

 استفاده از چمن مصنوعي ورزشي چند منظوره

يكي از بارزترين نمونه‌هاي استفاده از چمن مصنوعي چند منظوره، استفاده از آن در زمين فوتبال تمرين تيم ملي در آكادمي ملي فوتبال است. به درخواست كارلوس كيروش، سرمربي اسبق تيم ملي فوتبال، از اين چمن براي پوشش سطح زمين ورزشي استفاده گرديد. يكي از دلايل بارز استفاده از اين چمن اين است كه چمن مصنوعي چند منظوره در تمامي فصول سال حالت خود را حفظ مي‌كند، ارتفاع الياف آن متناسب با بازي فوتبال است و بازيكنان به راحتي مي‌توانند بر روي اين چمن ورزش كنند. همچنين بهتر است بدانيد از گرانول در بين الياف چمن مصنوعي چند منظوره استفاده نمي‌شود. به همين دليل اين چمن گزينه‌اي مناسب براي استفاده در زمين‌هاي ورزشي است.

آيا از مواد پركننده در چمن مصنوعي ورزشي چند منظوره استفاده مي‌شود؟

در چمن مصنوعي چند منظوره ارتفاع الياف كوتاه است و تراكم آنها بالاست. در واقع اين چمن داراي يك لايه اضافه در بافت چمن است و همين امر سبب مي‌شود كه نياز به مواد پركننده مانند سيليس نداشته باشد. اما پيشنهاد مي‌شود در اماكني كه تردد بالاست و چمن زير فشار فيزيكي بالايي قرار دارد، براي افزايش طول عمر اين چمن، از سيليس در بين الياف آن استفاده شود.

چمن مصنوعي هنرستان فني و حرفه­‌اي كارآموز

چگونه از چمن مصنوعي ورزشي چند منظوره نگهداري كنيم؟

نگهداري از اين چمن بسيار ساده است و نياز به وسايل خاصي ندارد. براي نگهداري از اين چمن مي‌توانيد به صوت زير عمل كنيد:

 • فرچه‌­زني سطح چمن مصنوعي يك بار در ماه
 • تزريق مجدد سيليس يك بار در سال (در صورت نياز)

براي اينكه متوجه شويد آيا چمن مصنوعي نياز به تزريق مواد پركننده مانند سيليس دارد يا خير، مي­توانيد با نگاه كردن به سطح چمن معمولي متوجه شويد كه ميزان سيليس اين چمن كاهش پيدا كرده است يا خير! سپس با گروه اجرايي چمنزار براي فرچه‌­زني و تزريق مجدد متريال­ها تماس برقرار كنيد.

نصب چمن مصنوعي ورزشي چند منظوره را از تيم چمنزار بخواهيد!

گروه چمنزار مفتخر است كه تا به امروز توانسته است پروژه‌هاي زيادي را در زمينه نصب و اجراي چمن مصنوعي ورزشي چند منظوره با موفقيت انجام دهد. براي نصب اين چمن مي‌توانيد با تيم چمنزار در ارتباط باشيد و از مشاوره‌هاي رايگان اين مركز بهره ببريد!

 

هرچيزي كه مي­‌خواهيد درباره چمن مصنوعي چندمنظوره بدانيد

در چمنزار خواهيد ديد؛ چمن مصنوعي چندمنظوره پركاربرد اليافي از نوع فيبريليت و مونوفيلامنت دارند. وجه مشترك چمن مصنوعي چندمنظوره تراكم بالاي اون‌هاست و خوبيشون هم اينه كه در گستره‌ي وسيعي از كاربري‌ها قابل استفاده‌اند. دوام اين چمن‌هاي مصنوعي هم با توجه به تراكم بالايي كه دارند قطعا پاسخگوي نياز شما خواهند بود. قشنگي چمن مصنوعي چندمنظوره هم اين هست كه مي‌تونه لطافت و شادي رو به هر جايي كه شما دوست داشته باشيد بياره و سال‌ها در كنار شما و خانواده‌تون بمونه بدون اينكه دغدغه‌اي براي نگه‌داريش داشته‌باشيد. درواقع چمن مصنوعي چندمنظوره به بهتر شدن روحيات خانواده‌ها در دنياي آپارتماني امروز كمك مي‌كنه.


براي مطالعه ادامه متن بهادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۲۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۱۶:۱۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي مدل ياس

چمن مصنوعي مدل ياس

چمن مصنوعي كالايي لوكس و منحصر به فرد است كه حس طبيعت را در محيط تداعي مي‌كند و با تغيير چشم‌گيري كه در آن فضا به وجود مي‌آورد، زيبايي خاصي را به محيط مي‌بخشد. در چندين سال اخير، استفاده از چمن مصنوعي در محيط‌هاي مختلف بسيار رايج شده است. اگر تا به حال تجربه‌اي در خريد چمن مصنوعي نداشته‌ايد بهتر است بدانيد با خريد اين محصول مي‌توانيد از ديگران متمايز باشيد و لذت خاصي را تجربه كنيد كه تا به حال در هيچ‌يك از خريدهاي خود تجربه نكرده‌ايد!

 

ويژگي‌هاي چمن مصنوعي مدل ياس

چمن مصنوعي مدل ياس ساخته كمپاني تيولون هلند است. اين چمن به عنوان مدل پايه در بين چمن‌هاي مصنوعي شناخته شده است. ارتفاع الياف در چمن مصنوعي مدل ياس ۸ ميلي‌متر است. ارتفاع كوتاه و تراكم بالاي اين محصول سبب شده است كه اين چمن در محيط‌هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد. همچنين شستشوي اين محصول بسيار راحت است. چمن مصنوعي مدل ياس داراي بكينگ (لايه زيرين) نرم است؛ به همين دليل گزينه‌اي بسيار مناسب براي استفاده در سطوح شكسته مانند ‌پله‌ها به شمار مي‌رود. اين محصول رنگ سبز و روشني دارد. يكي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين محصول قيمت بسيار مناسب آن است.

 

ويژگي‌هاي چمن مصنوعي مدل ياس در يك نگاه

 • الياف كوتاه (۸ميلي‌متر)
 • تراكم بالا
 • بكينگ نرم و انعطاف‌پذيري بالا
 • شستشوي آسان (به دليل الياف كوتاه)
 • مقاومت بالا در برابر كوبش
 • رنگ سبز و روشن
 • قيمت بسيار مناسب

 

چمن مصنوعي مدل ياس در چه محيط‌هايي استفاده مي‌شود؟

ويژگي‌هاي منحصر به فرد چمن مصنوعي مدل ياس سبب شده است كه اين چمن قابليت استفاده در محيط‌هاي مختلفي را داشته باشد. از اين چمن مي‌توان در فضاهاي زير استفاده كرد:

 • مهد كودك: تراكم الياف در اين محصول بالاست و همين امر سبب مي‌شود كه اين چمن در برابر كوبش و يا لگد مال شدن بسيار مقاوم باشد. همچنين اين چمن به راحتي تميز مي‌شود.

 

 • تراس، روف گاردن‌: الياف كوتاه در اين مدل چمن مصنوعي سبب مي‌شود كه شستشوي آن آسان باشد. همچنين رنگ سبز و روشن آن هارموني زيبايي را با رنگ آبي آسمان به وجود مي‌آورد و محيط تراس و روف گاردن را به محيط آرامش‌بخشي تبديل مي‌كند.

 

 • سطوح شكسته مانند پله‌ها: نصب چمن در اين سطوح كمي دشوارتر از سطوح معمولي است. اين چمن بكينگ بسيار نرمي دارد. انعطاف‌پذيري اين محصول سبب مي‌شود كه به راحتي در اين سطوح نصب شود.

 

 • كاربري‌هاي نمايشي مانند ويترين فروشگاه‌ها و سطوح نمايشگاه‌ها: چمن مصنوعي مدل ياس ظاهري لوكس و سبز به محيط مي‌دهد.

 

مدل مشابه چمن مصنوعي مدل ياس

ساختار چمن مصنوعي مدل ياس سبب شده است كه اين محصول به محصولي متمايز و پرطرفدار تبديل شود. مدل مشابه اين چمن، چمن مصنوعي مدل فيروزه است. تنها تفاوت اين دو محصول ارتفاع الياف آنهاست. ارتفاع الياف در چمن مصنوعي مدل ياس ۸ ميلي‌متر است و در چمن مصنوعي مدل فيروزه ۱۱ ميلي‌متر است. ديگر ويژگي‌هاي اين دو محصول تقريبا مشابه يكديگر است.

 

گارانتي چمن مصنوعي مدل ياس

محصولاتي كه از سوي تيم چمنزار ارايه مي‌شوند همگي داراي ضمانت‌نامه هستند. براي اطلاع از گارانتي اين محصولات مي‌توانيد وارد اين صفحه شويد: گارانتي چمن مصنوعي

 

سوالات پرتكرار در مورد چمن مصنوعي مدل ياس

 

چگونه چمن مصنوعي مدل ياس را تميز كنيم؟

اگر از اين چمن در تراس خانه‌ها و يا روف‌گاردن‌ها استفاده مي‌كنيد به راحتي مي‌توانيد آن را با جارو برقي جارو كنيد و سپس با استفاده از برس و يا فرچه آن را تميز كنيد. اگر از اين چمن در فضاهاي بزرگتري استفاده مي‌كنيد، واتر جت بهترين گزينه براي تميزكردن آن است.

 

آيا چمن مصنوعي مدل ياس نرم است؟

الياف اين چمن كوتاه هستند و تراكم بالايي دارند. به همين دليل درجه نرمي آنها نسبت به مدل‌هاي ديگر چمن مصنوعي كمتر است. اما اين الياف از الياف لطيف توليد مي‌شوند، به همين دليل حتي اگر با پاي برهنه بر روي آن‌ها راه برويد هرگز زبري را زير پاي خود احساس نمي‌كنيد و پوست پا اذيت نمي‌شود.ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۲۹:۱۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي ورزشي 2

چمن مصنوعي ورزشي:

خيلي از مواقع فكر مي‌كنيم كه ورزش كردن و يا تمرين كردن روي چمن طبيعي گزينه جذابي است؛ با اين حال دلايل منطقي براي استفاده از چمن مصنوعي ورزشي و جايگزين كردن آن با چمن طبيعي وجود دارد. در ابتدا بايد گفت كه اين چمنها در طي ۲۰ سال گذشته راهي بسيار طولاني را طي كرده‌اند تا امروز توانسته‌اند در بين ورزشكاران مخصوصاً بازيكنان فوتبال به محبوبيت برسند. جالب است بدانيد اين محصول در كشور ما در بين بازيكنان فوتبال، تنيس، گلف و پينت بال بسيار محبوب است. امروزه تمامي ورزشها در تمامي روزهاي سال و در هر نوع آب و هوايي برگزار مي‌شوند. مهم نيست باران و يا برف شديد ببارد يا بادي با سرعت زياد بوزد. چمن مصنوعي ورزشي اين امكان را به وجود آورده است تا تمامي ورزشكاران در تمامي شرايط بتوانند به بازي و تمرين بپردازند.

تيم چمنزار اسپرت در اين قسمت سعي دارد تا با ارائه مطالبي متفاوت راهنماي شما براي لذت بردن از ورزش روي چمن‌هاي مصنوعي ‌باشد. لطفاً قبل از اقدام به خريد اين محصول، مطالب اين بخش را با دقت مطالعه كنيد.

مزاياي استفاده از چمن مصنوعي ورزشي

دلايل زيادي وجود دارند كه سبب شده اند چمن مصنوعي ورزشي به محبوبيت زيادي دست پيدا كند. در اينجا به برخي از اين دلايل اشاره مي‌كنيم:

نگهداري آسان:

 • چمن مصنوعي نياز به آبياري، كودپاشي و علف‌چيني ندارد. تمام كاري كه شما بايد انجام دهيد اين است كه هفته‌اي يكبار و بعد از هر مسابقه با استفاده از يك برس آن را تميز كنيد! اين سادگي در نگهداري سبب شده است كه اين محصول به گزينه‌اي مناسب براي استفاده در زمينهاي ورزشي تبديل شود.

دوام بالا:

 • برخلاف چمن‌هاي طبيعي، چمن مصنوعي ورزشي در آب و هواي گرم آسيب نمي‌بيند و نور خورشيد آن را از بين نمي‌برد. زماني كه اين چمن بر روي زمين ورزشي نصب مي‌گردد، ورزشكاران در تمامي روزها و در هر نوع شرايط آب و هوايي مي‌توانند از آن استفاده كنند. اين چمن در برابر باران شديد، برف و باد آسيب نمي‌بيند و دوام بسيار بالايي دارد. بنابراين با خريد چمن اين محصول در پول و وقت خود صرفه‌جويي مي‌كنيد.

ظاهري زيبا:

 • يكي از ويژگي‌هايي اصلي چمن مصنوعي در تمامي فضاهايي كه مورد استفاده قرار مي‌گيرد اين است كه اين محصول زيبايي منحصر به فردي را به محيط مي‌بخشد. اين محصولات در تمامي فصول سبز هستند و هرگز طراوت خود را از دست نمي‌دهند. همچنين اين چمن‌ها به صورت چمن مصنوعي پاييزه و بهاره نيز توليد مي‌شوند و ويژگي‌هاي اين فصول را يادآوري مي‌كنند.

كارآيي فوق‌العاده:

 • چمن مصنوعي مدرن درست مشابه به چمن طبيعي توليد مي‌شود. حتي وقتي آن را لمس مي‌كنيد و يا بر روي آن راه مي‌رويد حس مي‌كنيد كه اين چمن كاملا طبيعي است. علاوه بر اين مورد، كارآيي اين محصول سبب شده است كه اين چمن به طرز چشم‌گيري در محيط‌هاي ورزشي مورد استفاده قرار گيرد.

افزايش زمان بازي و تمرين براي ورزشكاران:

 • چمن مصنوعي ورزشي زمان بازي و تمرين ورزشكاران را افزايش مي‌دهد. با توجه به دوام بالاي اين محصولات، ورزشكاران مي‌توانند روزانه بر روي آنها تمرين كنند. كارشناسان ورزشي تخمين زده‌اند كه ورزشكاران مي‌توانند ۳۰۰۰ ساعت در طول سال از چمن مصنوعي ورزشي استفاده كنند، در حاليكه اين ساعت براي چمن طبيعي ۷۰۰ ساعت در روز است.

امنيت بالا:

 • چمن مصنوعي ورزشي به گونه‌اي نصب مي‌شود كه امنيت ورزشكاران را به طور كامل حفظ مي‌كند. به طور مثال سيستم آب كشي اين چمن به گونه‌اي است كه هرگز آب بر روي آن جمع نمي‌شود و ورزشكاران در امنيت كامل مي‌توانند از اين محصول استفاده كنند. همچنين لايه‌هاي محافظي كه در نصب اين محصول مورد استفاده قرار مي‌گيرند سطح تماس ورزشكاران را با لايه‌هاي بتني كاهش مي‌دهند و همين امر سبب مي‌شود كه در صورت زمين خوردن آسيب كمتري به آنها وارد شود.

به طور كلي چمن مصنوعي ورزشي مزاياي زيادي دارد و تقريبا در تمامي زمين‌هاي ورزشي از جمله فوتبال، بيس‌بال، راگبي، تنيس و پينت بال مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين محصول گزينه خوبي براي استفاده در استوديوم‌هاي ورزشي نيز است، زيرا اين چمن در برابر نور خورشيد مقاوم است و هيچ چيز به آن آسيب وارد نمي‌كند. اكنون ديد بازتري به چمن مصنوعي ورزشي داريد. اگر مي‌خواهيد براي زمين ورزشي خود چمن مصنوعي بخريد با اطلاعاتي كامل مي‌توانيد در اين زمينه اقدام كنيد.

 

چمن مصنوعي در فوتبال

چمن‌هاي مصنوعي فوتبال، امروزه قابل قبول‌تر از گذشته به اجرا در ميان يك سطح فوتبالي با كيفيت و اجرا شده با رو‌ش‌ها و الگوهاي استاندارد آرامش و ايمني بيشتري را براي بازيكنان به همراه دارد. در اينجا بهترين توصيه ما براي انتخاب چمن مصنوعي مناسب فوتبالي، بررسي كامل مواردي كه به واسطه آن‌ها مقاومت كوبشي و سايشي چمن مصنوعي فوتبال افزايش پيدا مي‌كند و جالب است بدانيد اين افزايش مقاومت در زمين‌هاي ورزشي با ابعاد كوچكتر كه متحمل فشار بيشتري توسط بازيكنان هستند، بسيار تاثير بالايي در ماندگاري چمن مصنوعي دارد.

اين مشخصه‌هاي اصلي شامل مواردي چون:

 • لايه زير يا بكينگ (تاكيداً ۳ لايه)
 • تراكم طولي (ترجيحاً ۱۴۰ تا ۱۵۰ طولي)
 • ارتفاع الياف حدود ۴۵ تا۵۵ ميل است

با اين حال همكاران ما نيز در بخش چمنزار ورزشي آماده ارائه بهترين مشاوره‌ها به شما هستندادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۲۱:۲۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي فوتبال2

تاريخچه چمن مصنوعي فوتبال

بهتر است بدانيد چمن مصنوعي ورزشي اولين بار در اواخر دهه ۶۰ ميلادي در ورزشگاهي در هيوستون آمريكا مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن، استفاده از اين محصول به شدت محبوب گرديد. زيرا اين شهر در ايالت تگزاس آمريكا آب و هواي مساعدي نداشت و همين امر رشد چمن طبيعي را با چالشهايي رو به رو كرده بود. اما در اوايل دهه ۷۰ ميلادي، توليد چمن مصنوعي با مشكلاتي رو به رو شد. زيرا برخي از كمپاني‌هاي سودجو محصولاتي را توليد كرده بودند كه سريع خراب مي شدند و اين الياف در برابر تابش نور آفتاب به سرعت از بين مي‌رفتند.

همچنين ورزشكاراني كه بر روي اين چمن‌ها بازي مي‌كردند دچار شكستگي‌هايي شده بودند. يكي از دلايل اين امر تجمع آب در اثر بارش برف و باران بود. اما در سال ۱۹۷۴ ليگ فوتبال آمريكا اعلام كرد كه اين محصولات هيچ مشكلي براي سلامتي ندارند و تنها بايد استانداردهايي در توليد آنها رعايت شود. بعد از آن سازمان فيفا نيز اعلام كرد كه چمن مصنوعي مي‌تواند در زمين‌هاي ورزشي از جمله زمين فوتبال مورد استفاده قرار گيرد، تنها استانداردهاي نصب آن مانند سيستم زهكشي بايد به خوبي اجرا شود.

ويژگي‌چمن مصنوعي فوتبال

بازيكنان فوتبال به مدت ۹۰ دقيقه ( و يا در برخي موارد بيشتر) بر روي چمن مصنوعي مي‌دوند. با اينكار انرژي زيادي را از پاهايشان به زمين انتقال مي‌دهند و چمن مصنوعي تحت فشار فيزيكي بالايي قرار مي‌گيرد. به همين دليل يكي از ويژگي‌هاي چمن مصنوعي فوتبال اين است كه الياف آن تراكم بالايي داشته باشند. يكي از راهكارهايي كه فيفا براي بالابردن استقامت و مقاومت چمن مصنوعي بر آن تاكيد دارد استفاده از مواد پركننده مانند سيليس و يا گرانول است كه بايد در بين الياف چمن مصنوعي تزريق شوند.

موضوع ديگري كه بايد به آن توجه داشته باشيد اين است كه از بتون و آسفالت نبايد در سيستم زيرسازي زمين فوتبال استفاده شود. زيرا در اين صورت انعطاف پذيري چمن مصنوعي كاهش پيدا مي‌كند. چمن مصنوعي مي‌تواند بر روي سطوح تسطيح شده كه شيب مناسبي دارند نصب و اجرا شود. سازمان فيفا براي اجرا و نصب چمن مصنوعي در متراژ بالاي ۸۰۰ متر استفاده از روش زير سازي unbound را ارائه مي‌دهد. در اين روش سرعت تخليه آب ده برابر بيشتر از چمن طبيعي است. ساختار چمن مصنوعي به گونه‌اي است كه آب در بافت آن جذب نمي‌شود.

 

ويژگي‌چمن مصنوعي فوتبال در يك نگاه

 • ارتفاع الياف ۵۰ ميل (طبق استاندارد زمين‌هاي فوتبال)
 • الياف منعطف و برگشت پذير
 • الياف ايستا
 • تراكم بالاي الياف

 

مزيت‌هاي چمن مصنوعي فوتبال

 • اين وقتي است كه چمن‌هاي مصنوعي فوتبالي، مي‌توانند روي سطوح تسطيح شده، كه شيب مناسبي دارند، به اجرا دربياند؛ مديران فيفا براي متراژهاي بالاي ۸۰۰ متر، راه‌كارهاي خاص خودش رو، ارائه داده‌اند؛ مثل سيستم زيرسازي به روش unbound .
 • اين موضوع اهميت اقتصادي بسيار بالائي داره كه زمين چمن مصنوعي، مي‌تواند براي ده سال هم عمر كند و اين يعني، يك صرفه جويي بزرگ براي علاقه مندان فوتبال؛ البته ما بايد به عنوان استفاده كننده، اصول نگه­داري از چمن مصنوعي را خوب بلد باشيم و رعايت كنيم.
 • موضوع بسيار مهم ديگر اين است كه اين چمن مزيت اقتصادي دارد. اگر از چمن مصنوعي به خوبي نگهداري شود به مدت ۱۰ سال مي‌تواند عمر كند.

نكته:

جالب است بدانيد كه، امروزه بيش از ۵۰۰ زمين چمن مصنوعي در شهر تهران وجود دارد، كه به ۱۲۰۰ تيم ورزشي كوچك و بزرگ، سرويس مي­‌دهند. با توجه به اين موضوع، رعايت اصول نگه­داري از چمن مصنوعي، مي‌تواند باعث جلوگيري از هدررفتن پول و زمان، در اين مجموعه‌ها شود.

 • اجراي چمن مصنوعي فوتبال، با فناوري روزنه‌هاي زهكش و سيستم زيرسازي unbound هنگام تخليه آب، ده برابر نسبت به مدل طبيعي، افزايش سرعت دارند. جالب است كه بدانيد جذب آب در بافت چمن مصنوعي صفر درصد است. يعني آبي كه در بافت آنها وجود دارد به طور كامل دفع مي‌شود و ايجاد مشكل نمي‌كند.
 • مطالعات نشان مي‌دهد كه چمن‌هاي مصنوعي فوتبالي امن­ هستند، اين امنيت موقع دويدن و زمين خوردن بازيكنان، بيشتر خودشان را نشان مي‌دهند.

 

سربلندي چمن مصنوعي فوتبال در محك مطالعات علمي

يك مطالعه مستقل پنج‌ساله، كه منابع منتشركننده آماري آن، در سايت‌هايي مثل reuters.com و easyturf.com هستند. نشان مي­‌دهد كه اتفاقات جالب توجه‌اي، با استفاده از چمن مصنوعي فوتبال پيش آمده

اتفاقاتي از اين دست

 • ۷۴% گسستگي عضلاني كمتر
 • ۳۲% حفظ تعادل ورزشكاران در قسمت مچ پا
 • ۴۲% محافظت بيشتر از ACL (رباط صليبي قدامي زانو)
 • ۲۲% كاهش صدمات مفصلي
 • ۱۹% كاهش صدمات عمومي
 • ۱۲% كاهش صدمات مغزي
 • ۱۰% آسيب كمتر براي سطح كفش در هنگام تماس

 

ورود استانداردهاي فيفا به بحث چمن مصنوعي فوتبال

ممكن است براي شما جالب باشد كه بدانيد، استانداردهاي اجرايي فيفا، در بحث زمين چمن مصنوعي هم ورود كرده‌اند، تا بتوانند ما را در اين مسير هدايت كنند. براي مديران فيفا مهم است كه، زمين فوتبال با چه استانداردي به اجرا در مي‌آيد و ايمني بازيكنان در چه حدي است. بياييد قبل از هرچيز، با هم در مورد استاندارهاي اجراي زمين چمن مصنوعي و ايمني ورزشكاران بر روي چمن‌هاي مصنوعي صحبت كنيم. بهتر است بدانيد چمن مصنوعي ورزشي اولين بار در اواخر دهه ۶۰ ميلادي در ورزشگاهي در هوستون آمريكا مورد استفاده قرار گرفت. اما در اوايل دهه ۷۰ ميلادي، توليد چمن مصنوعي با مشكلاتي رو به رو شد. زيرا برخي از كمپاني‌هاي سودجو محصولاتي را توليد كرده بودند كه سريع خراب مي شدند و اين الياف در برابر تابش آفتاب به سرعت فرسوده مي‌شدند.

همچنين ورزشكاراني كه بر روي اين چمن‌ها بازي مي‌كردند دچار شكستگي‌هايي شده بودند. يكي از دلايل اين امر تجمع آب در اثر بارش برف و باران بود. اما در سال ۱۹۷۴ ليگ فوتبال آمريكا اعلام كرد كه اين محصولات هيچ مشكلي براي سلامتي ندارند و تنها بايد استانداردهايي در توليد آنها رعايت شود. بعد از آن سازمان فيفا نيز اعلام كرد كه چمن مصنوعي مي‌تواند در زمين‌هاي ورزشي از جمله زمين فوتبال مورد استفاده قرار گيرد، تنها استانداردهاي نصب آن مانند سيستم زهكشي بايد به خوبي اجرا شود.

رابطه بين بازيكن و چمن مصنوعي فوتبال

به اين بخش توجه داشته باشيد كه وقتي كه يك بازيكن فوتبال برروي زمين فوتبال، شروع به استارت زدن و دويدن مي‌كنه، انرژي گام‌هاي او نياز به تخليه شدن دارد. فقط يك زمين چمن مصنوعي با اجراي استاندارد است كه، مي‌­تواند اين انرژي رو جذب و در سطح خودش پراكنده كند. اين يكي از دلايلي است كه به خاطر آن فيفا تاكيده دارد كه، در مرحله‌اي تزريق متريال‌هاي پركننده، مانند سيليس و دانه‌هاي گرانول بايد بررسي تناژ استاندارد، به نسبت ارتفاع الياف چمن مصنوعي صورت بگيرد. هم‌چنين براي حفظ انعطاف‌پذيري در زمين‌هاي فوتبال استاندارد نبايد از سيستم‌هاي زيرسازي سخت، مانند بتون يا آسفالت استفاده شود.

آنچه بازيكنان فوتبال از زمين چمن مصنوعي فوتبال مي‌خواهند!

بازيكنان فوتبال اين موضوع را به خوبي درك مي‌كنند وقتي چمن مصنوعي در يك زمين ورزشي به خوبي نصب مي‌شود به آنها كمك مي‌كند تا مهارتهايشان را به بهترين شكل نشان بدهند. اين امر بدين معناست كه هر چقدر استاندارد اجرا و نصب چمن مصنوعي بالاتر باشد، عملكرد بازيكنان در زمين بازي بالاتر مي‌رود و همين امر به جذابيت هر چه بيشتر بازي فوتبال مي‌افزايد.

آنچه از فوتبال انتظار داريم

فوتبال، يعني هيجان بي‌حد و مرز؛ يعني دويدن تا رسيدن به هدفي كه دور نيست؛ هدفي كه قرار است، در ۹۰ دقيقه بدست بيايد. هدفي كه بخشي از آن، به زمين فوتبال مربوطه. مي‌شود گفت كه، وظيفه اين پوشش اين است كه، به اين هيجان، كمك كند و هدف را به ما نزديك‌تر كند. در اينجا، توجه‌تان را به يك سوال مهم جلب مي‌كنيم. دقيقا چه مواردي باعث شده‌اند، تا شما قصد اجراي يك زمين بازي با چمن مصنوعي را داشته باشيد؟ اين بخش از مطالب مي‌تواند چالش جديد ذهني شما باشد. صرف نظر از موضوع زيبايي‌شناسي چمن مصنوعي و روش‌هاي ساده اجرا و نگهداريش كه بارها در موردشان شنيديد. بايد بگوييم كه، اين محصول دقيقا همان كاري را انجام نمي‌دهد كه چمن طبيعي فوتبال انجام مي‌دهد. درواقع اين چمن بايد كار را براي ما آسان‌تر كند و مشكلات ما ا كم­تر كند.

 

نصب و اجراي اولين زمين چمن مصنوعي فوتبال در ايران

در سال ۱۳۸۲ اولين چمن مصنوعي فوتبال در ورزشگاه قيانوري و شهيد فهميده به عنوان اولين زمين‌هاي چمن مصنوعي فوتبال در كشور به اجرا درآمدند تا به امروز كه ۱۸ سال از آن زمان مي­‌گذرد، هنوز گاهي نقص‌هايي در سيستم‌هاي ايجاد چمن‌هاي مصنوعي فوتبال پيدا مي‌شود. اما مهم اين است كه، مزاياي اين چمن مصنوعي نسبت به محدوديت‌هاش، كاملا چشمگيره. با اين احوال اين را بدانيد كه ما و همه همكارانمان،با كمك تكنولوژي‌هاي بروز دنيا، سعي بر اين داريم تا بهترين راه‌كارها را به شما پيشنهاد بدهيم. از آن زمان تا به امروز تجربيات زيادي به نصب و اجراي چمن مصنوعي در زمين‌هاي فوتبال اضافه شده است. امروزه بيشتر ورزشگاه‌هاي دنيا چمن مصنوعي را گزينه اول و آخر خود براي استفاده در زمين‌هاي ورزشي مي‌دانند. زيرا اين چمن ويژگي‌هاي زيادي دارد و در تمامي شرايط آب و هوايي قابل استفاده است.

 

زمين‌هاي ورزشي تهران

جالب است بدانيد كه امروزه بيش از ۵۰۰ زمين چمن مصنوعي در شهر تهران وجود دارند كه ۱۲۰۰ تيم ورزشي كوچك و بزرگ از آنها استفاده مي‌كنند.

 

چگونه چمن مصنوعي فوتبال نصب مي‌شود؟

براي نصب چمن مصنوعي، متعلقات اجرايي براي اين چمن تهيه شوند كه به شرح زيرند:

 • لايه ژئوتكستايل ۳۰۰ گرم، به عنوان لايه مياني بين سطح زيرسازي شده و چمن مصنوعي
 • نوار سيمنگ تيپ، با عرض ۴۰ تا ۵۰ سانت، به عنوان اتصال دهنده درزهاي چمن مصنوعي
 • چسب پلي اورتال دو جزئي براي اتصال درزها به يكديگر
 • ۲۵ كيلوگرم سيليس در هر يك مترمربع براي قرارگيري در بين الياف چمن مصنوعي
 • ۷ تا ۸ كيلوگرم گرانول در هر يك متر مربع براي قرارگيري در بين الياف چمن مصنوعي

 

 

چه موقع بايد چمن مصنوعي فوتبال را ترميم كنيم؟

به طور كلي اين چمن هر سه يا چهار سال يكبار نياز به ترميم دارد. در نقاط پرتردد مانند محوطه جريمه و مراكز زمين بايد چمن مصنوعي آسيب ديده را با چمن مصنوعي جديد جايگيزين كنيد. اينكار نياز به جانمايي قطعه­اي با نوار سيمنگ تيپ دارد. براي اينكار بايد از افراد حرفه‌اي مشاوره و كمك بگيريد. همچنين بهتر است سيليس و گرانول دوباره به چمن تزريق شود تا حالت ايستايي الياف دوباره برگردد. اينكار سبب مي‌شود چمن مصنوعي براي چندين سال دوباره قابل استفاده باشد.

 

چه موقع بايد چمن مصنوعي فوتبال را تعويض كنيم؟

هر گاه لايه زير چمن مصنوعي در تمام سطوح آن از روي چمن نمايان شود و يا الياف چمن مصنوعي كاملاً به كرك تبديل ‌شوند زمان تعويض آن فرا رسيده است. به طور متوسط بهتر است پس از ۷ سال اين چمن تعويض شد.

 

روش نگهداري از چمن مصنوعي فوتبال

نگهداري از اين چمن بسيار ساده است و نياز به وسايل خاصي ندارد. براي نگهداري از اين چمن مي‌توانيد به صوت زير عمل كنيد:

 • فرچه‌­زني سطح چمن مصنوعي يك بار در ماه
 • تزريق مجدد سيليس و گرانول يك بار در سال (در صورت نياز)

براي اينكه متوجه شويد آيا چمن مصنوعي نياز به تزريق مواد پركننده مانند سيليس و گرانول دارد يا خير، مي­توانيد با نگاه كردن به سطح چمن معمولي متوجه شويد كه ميزان سيليس و گرانول اين چمن كاهش پيدا كرده است يا خير! سپس با گروه اجرايي چمنزار براي فرچه‌­زني و تزريق مجدد متريال­‌ها تماس برقرار كنيد.

 

لوازمي كه براي نگهداري از زمين چمن مصنوعي فوتبال به آنها نياز داريم؟

براي نگهداري از اين چمن به چند وسيله ساده نياز داريد كه اين وسايل به شرح زيرند:

 • واترجت
 • دستگاه خط كشي
 • دستگاه فرچه زني

 

واترجت

اولين دستگاهي كه براي محافظت از زمين چمن مصنوعي فوتبال بدان نياز داريد بي‌شك دستگاه واترجت است. واترجت دستگاهي شبيه به دستگاه جاروي برقي است كه آب را با فشار زياد بر روي چمن مصنوعي مي‌ريزد و آلودگي و گردو غبار را از روي سطح چمن مصنوعي پاك مي‌كند. براي كارآيي بيشتر اين محصول بهتر است دستگاه واترجت را در زاويه ۳۰ درجه با زمين نگه داريد تا آب با فشار زياد و مستقيم به الياف برخورد نكند. زيرا اگر آب با فشار بالا و مستقيم به سطح چمن مصنوعي فوتبال برخورد كند ممكن است سيليس و گرانولي كه در بين الياف آن قرار دارد، آسيب ببيند. در واقع، شستشوي چمن با يك زاويه مناسب طول عمر چمن مصنوعي را افزايش مي‌دهد.

چگونه طول عمر چمن مصنوعي فوتبال را افزايش دهيم؟

موضوع بسيار مهم در استفاده از چمن مصنوعي فوتبال مزيت اقتصادي آن است. اگر از اين چمن به خوبي نگهداري شود به مدت ۱۰ سال مي‌تواند عمر كند. براي افزايش طول عمر اين چمن به موارد زير توجه داشته باشيد:

 • بهتر است چمن مصنوعي با ارتفاع الياف ۵۵ ميل براي نصب در زمين مورد استفاده قرار گيرد تا قابليت ضربه پذيري الياف افزايش پيدا كند.
 • لايه زيرين چمن مصنوعي (بكينگ) بايد سه لايه باشد تا مقاومت آن در برابر كشش­هاي طولي و عرضي بالاتر رود.
 • متخصصان اين حوزه پيشنهاد مي‌دهند كه تراكم طولي چمن مصنوعي بين ۱۳۵ تا ۱۴۰ گره باشد تا سطحي متعادل براي گردش توپ و حركت بازيكنان به وجود آيد.

 

آبياري چمن مصنوعي فوتبال به افزايش طول عمر چمن كمك مي‌كند!

براي افزايش طول عمر چمن مصنوعي بايد هر ۴۵ روز يكبار به مدت نيم ساعت با دستگاه واترجت بر روي چمن مصنوعي فوتبال آب بپاشيد تا گرماي موجود در الياف آن خارج شود. همچنين اين كار به افزايش طراوت و شادابي چمن مصنوعي كمك مي‌كند و حس خوبي را در محيط به وجود مي‌آورد. همچنين با توجه به اينكه پاي بازيكنان بر روي اين چمن قرار دارد، خنك بودن چمن مصنوعي به سلامت عروق ورزشكاران كمك مي‌كند.

دستگاه خط‌كشي

خط‌كشي زمين فوتبال اهميت زيادي دارد و اگر اينكار به درستي صورت نگيرد بازيكنان نمي‌توانند به خوبي بر روي زمين فوتبال بازي كنند. اين دستگاه داراي يك مخزن است كه ۱۵ تا ۲۰ ليتر رنگ درون آن قرار مي‌گيرد. در قسمت جلويي اين دستگاه غلتكي وجود دارد و با حركت دسته اين دستگاه اين غلتك مي‌چرخد و خط كشي بر روي زمين صورت مي‌گيرد. در اين دستگاه مي‌توان از رنگ پلي‌اورتان استفاده كرد. اين رنگ ماندگاري بيشتري دارد و ديرتر رنگ خود را بر روي چمن مصنوعي فوتبال از دست مي‌دهد.

براي مطالعه ادامه متن به چمن مصنوعي فوتبال در سايت چمنزار مراجعه كنيدادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۴۹:۴۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |