چمن مصنوعي در فضاي شهري

شهر ما چمنزار ما

تمامي مطالعات مزاياي وجود فضاي سبز را بر بهبود سلامت جسماني و رواني افراد اثبات كرده‌اند.


مهم نيست كه شما ساعت‌ها وقت مي‌گذاريد و به محيط سبز خارج از شهر مي‌رويد و يا ۵ دقيقه در پارك نزديك منزل خود قدم مي‌زنيد! بلكه با نزديك شدن به فضاي سبز شما مي‌توانيد از آرامشي كه اين محيط به شما مي‌دهد بهره ببريد و زندگي شادتر و سالمتري داشته باشيد. وقتي به محيطي سبز مي‌انديشيم ناخودآگاه زميني پوشيده از چمن به خاطرمان مي‌آيد. در واقع بهتر است بگوييم تصور فضاي سبز بدون وجود چمن غيرممكن است.

با اين وجود، اين روزها با تغييرات آب و هوايي و كاهش ذخاير آبي هشدارها در مورد حفظ محيط زيست افزايش يافته است. به همين دليل كارشناسان شهري در خصوص افزايش فضاي سبز طبيعي كه نگهداري آنها دشوار است هشدار مي‌دهند. در اين مقاله قصد داريم به موضوع گسترش فضاي سبز شهري با چمن مصنوعي بپردازيم. در پايان اين مقاله ديد كاملي به اين موضوع خواهيد داشت و شما به يكي از طرفداران چمن مصنوعي تبديل خواهيد شد!

 

فضاي سبز شهري به چه محيط گفته مي‌شود؟

فضاي سبز شهري بخشي از فضاي باز در شهر است كه از طبيعت (چه طبيعي چه مصنوعي) مانند درختان، گل‌ها، چمن‌ها و ساير گياهان براي پوشش استفاده مي‌كند. كارشناسان شهري بر اين عقيده هستند كه ايجاد فضاي سبز به بهبود شرايط زندگي و رفاه كساني كه در محيط‌هاي شهري زندگي مي‌كنند، كمك مي‌كند.

 

مزاياي وجود فضاي سبز شهري

مطالعات اخير نشان داده‌اند كه دسترسي بهتر به پارك‌ها و مراكز سبز ارتكاب جرم و جنايت را كاهش مي‌دهد و حس نوع‌دوستي و برقراري ارتباط در ميان افراد را افزايش مي‌دهد. افزايش فضاي سبز سبب مي‌شود كه نشاط به زندگي مردم وارد شود. اين موضوع بر سلامتي جسمي و رواني افراد اثر مي‌گذارد و از بروز بيماري‌هاي مختلف جلوگيري به عمل مي‌آورد. با كاهش عمومي ابتلا به بيماريها، هزينه‌هاي درماني دولت در ارائه خدمات سلامتي نيز كاهش پيدا مي‌كند. به همين دليل كارشناسان به افزايش تعداد فضاي سبز شهري تاكيد مي‌ورزند!

 

مشكلات ايجاد فضاي سبز شهري

بسياري از كشورها قدم‌هايي را به سوي افزايش تعداد پاركها و فضاهاي سبز برداشته‌اند. با اين وجود مشكلات زيادي در اينباره وجود دارد. ايجاد فضاي سبز شهري بسيار هزينه بردار است. به طور مثال چمن طبيعي نياز به آبياري روزانه دارد. همچنين در هواي سرد نيز تمهيداتي براي حفظ آن بايد انديشيد. تمامي اين امور سبب مي‌شوند كه مديران اجرايي شهرها براي ايجاد فضاي سبز كمي مردد باشند. به تازگي كارشناسان راهكاري را با عنوان گسترش فضاي سبز شهري با چمن مصنوعي مطرح كرده‌اند كه سبب مي‌شود هزينه‌هاي مازاد ايجاد فضاي سبز با چمن طبيعي كاهش پيدا كند و بتوان از مزاياي استفاده از فضاي سبز در محيط شهري استفاده كرد.

 

چمن مصنوعي هميشه سبز و باطراوت است!

هدف از ايجاد فضاي سبز در شهرها ايجاد حس نشاط و آرامشي است. در بسياري از شهرها شرايط آب و هوايي بسيار نامساعد است و همين امر سبب مي‌شود گياهان نتوانند به خوبي رشد پيدا كنند. در نتيجه با صرف هزينه‌هاي گزاف و ايجاد چمن طبيعي و درختان گوناگون در اين شهرها به زودي شاهد از بين رفتن آنها خواهيم بود. اما نكته قابل توجه در مورد گسترش فضاي سبز شهري با چمن مصنوعي اين است كه چمن مصنوعي همه جا و در هر شرايط آب و هوايي قابل استفاده است. در نتيجه مديران شهري به راحتي مي‌توانند يك محيط خشك و بي‌آب و علف را به محيطي سبز و زيبا تبديل كنند. همين امر سبب مي‌شود افراد زيادي به اين محيط‌ها بروند و كودكان در محيط سالم بازي كنند.

چمن مصنوعي فضاي سبز در پروژه لكسوننتايج مطالعات بر روي گسترش فضاي سبز شهري با چمن مصنوعي

مطالعات اخير به موضوع گسترش فضاي سبز شهري با چمن مصنوعي پرداخته‌اند. نتايج بدست آمده از اين مطالعات نشان مي‌دهند كه چمن مصنوعي همان حسي را در افراد القا مي‌كند كه چمن طبيعي مي‌كند. همچنين استفاده از انواع گل‌هاي رنگارنگ مصنوعي و يا ايجاد تپه‌هاي سبز رنگ سبب مي‌شود كه محيط طبيعت به طور كامل براي افراد تداعي شود. مطالعات نشان داده‌اند افرادي كه در محيط طبيعي رشد مي‌كنند استرس كمتري دارند و كمتر به انواع بيماري‌هاي قلبي و عروقي مبتلا مي‌شوند.

 

با گسترش فضاي سبز شهري با چمن مصنوعي با بحران كمبود آب مبارزه مي‌كنيم!

همگي ما بارها در رسانه‌هاي مختلف خوانده‌ايم كه دنيا در برابر بحران بزرگي به نام بحران كمبود آب قرار دارد. محيط طبيعي نيازمند آبياري و رسيدگي فراوان است. اما اگر از چمن مصنوعي در فضاي شهري استفاده كنيم ديگر نيازي به آبياري نيست و با استفاده از اين محصول مي‌توانيم در مصرف آب به طرز چشم‌گيري صرفه جويي كنيم. استفاده از چمن طبيعي باعث مصرف بالاي آب مي شود و همتنطور كه مي دانيد اين مورد چقدر در كشور ما حياتيست. تا جايي كه در سال ۹۷ كاشت چمن طبيعي در فضاي شهري تهران ممنوع شد!

چمن مصنوعي در فضاي شهري محاسن زيادي براي همه شهروندان خواهد داشت. ايجاد حس طراوت چهار فصل در سطح شهر – چمن مصنوعي برخلاف چمن طبيعي در همه فصول سبز مي‌ماند.

 • عدم نياز به نگهداري – هزينه‌هاي بالاي نگهداري چمن طبيعي مي‌تواند صرف امور مهم ديگر شود.
 • عدم نياز به آبياري – محافظت از ذخاير آب

همين‌طور كه مي‌بينيد با يك تعويض ساده‌ي چمن طبيعي با چمن مصنوعي مي‌توان فوايد بسيار زيادي را به شهر سرازير كرد. اولين اين فوايد ايجاد حس بهتر ميان شهروندان مي‌باشد. اين موضوع به شادتر شدن و سلامت رواني اجتماع شهري كمك شاياني مي‌نمايد. از سوي ديگر همه روزه تعداد زيادي از كارگران عزيز شهرداري‌ها وقت خود را صرف چمن‌زني و رسيدگي به فضاي سبز شهري مي‌نمايند، كه در كنار آنها وقت زيادي از مهندسان و كاركنان شهرداري‌ها جهت طراحي و برنامه‌ريزي‌هاي مدون براي حفظ فضاي چمن‌هاي طبيعي گرفته شده است.

براي همين با جايگزيني چمن مصنوعي به جاي چمن طبيعي ميزان زيادي از وقت نيروي انساني مي‌تواند صرف انجام كارهاي جديدتر و مهم‌تر شود. از طرفي حفظ كره زمين نيز يكي از وظايف جامعه ي بشري مي‌باشد.


براي مطالعه ادامه متن به چمن مصنوعي در فضاي شهريمراجعه كنيد.ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۲۶:۵۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

روش نصب چمن مصنوعي در اماكن پربارش

روش نصب چمن مصنوعي در اماكن پربارش

با ظهور چمن مصنوعي تحول عظيمي در تزيين فضا و پوشش محيط به وجود آمد. اين محصول در تمامي شرايط آب و هوايي قابل استفاده است و همين امر سبب شده است كه استفاده از اين محصول بسيار رواج پيدا كند. موادي كه در بافت چمن مصنوعي به كار مي‌روند موادي ضد آب هستند و هرگز در اثر تماس با آب شكل و ظاهر خود را از دست نمي‌دهند. اين محصولات اگر از موادي با كيفيت درست شده باشند عوامل خارجي مانند نور خورشيد يا بارش باران و برف به آنها آسيب وارد نمي‌كنند.

جنس الياف چمن مصنوعي معمولا نايلون و پلي اورتان (و يا مواد ديگر) است كه در برابر طوبت مقاوم هستند. اما وقتي قرار است چمن مصنوعي در اماكن پربارش نصب شود، موارد مهمي در نصب آنها بايد در نظر گرفته شود تا طول عمر اين محصولات را بالا ببرند. در اين مقاله قصد داريم به موارد مهم در روش نصب چمن مصنوعي در اماكن پربارش بپردازيم. در پايان اين مقاله ديد بازتري به اين موضوع خواهيد داشت و اگر در اماكن پربارش زندگي مي‌كنيد، هرگز نگران استفاده از چمن مصنوعي نخواهيد بود!

چرا چمن مصنوعي به سيستم زهكشي نياز دارد؟

اولين بار چمن مصنوعي در دهه ۷۰ ميلادي در ورزشگاهي در آمريكا مورد استفاده قرار گرفت و همين امر سرآغاز تحولي بزرگ در زمينه پوشش سطوح گرديد. اما بعد از چندين بار استفاده از اين محصول، كم‌كم شكاياتي مبني بر غير مفيد بودن اين محصول مطرح گرديد. ورزشكاراني كه بر روي زمين چمن مصنوعي بازي مي‌كردند از سر بودن چمن مصنوعي ناراضي بودند. به خصوص افرادي كه بايد بر روي اين چمن‌ها مي‌دويدند دچار شكستگي استخوان شده بودند. مشكل ديگر استفاده از اين محصول اين بود كه در هنگام بارش باران و برف، آب بر روي آنها جمع مي شد و مشكلات زيادي را به وجود مي‌آورد.

در پايان، سازمان‌هاي ورزشي بعد از بررسي تمامي جوانب اعلام كردند كه اگر اين چمن مجهز به سيستم زهكشي قوي باشد استفاده از آن هيچ مشكلي براي سلامتي به وجود نمي‌آورد.

 

نصب چمن مصنوعي در اماكن پربارش

بهتر است بدانيد نصب چمن مصنوعي در مناطق مرطوب بايد با تدابير ويژه‌اي صورت گيرد. اگر سيستم زهكشي اين چمن به درستي نصب و اجرا نشده باشد، اين محصول قابل استفاده نخواهد بود! به ويژه اين موضوع در چمن‌هاي مصنوعي ورزشي كه ورزشكاران مي‌خواهند بر روي آنها تمرين انجام دهند اهميت بيشتري پيدا مي‌كند.

نصب چمن مصنوعي در اماكن پربارش

روش زيرسازي در نصب چمن مصنوعي

به طور كلي، نصب چمن مصنوعي بر روي دو سطوح صورت مي‌گيرد كه به صورت زير است:

 • سطوح سخت و غير قابل نفوذ
 • سطوح نرم و نفوذپذير

 

نصب چمن مصنوعي در سطوح سخت و غير قابل نفوذ

منظور از سطوح سخت و غيرقابل نفوذ سطوح آسفالتي، بتوني، كفپوش، آهني و موارد مشابه است. نصب چمن مصنوعي بر روي اين سطوح كمي دشوار است. زيرا در اين سطوح آب در جهت عمودي حركت نمي‌كند و نمي‌تواند رو به پايين نفوذ كند. به همين دليل بايد در سطح زمين شيب ايجاد شود تا سيستم زهكشي بتواند آب را از زمين خارج كند.

نصب چمن مصنوعي در سطوح نرم و نفوذپذير

منظور از سطوح نرم و نفوذپذير خاك طبيعي، شن، ريگ و قلوه سنگ است. نصب چمن مصنوعي در اين سطوح بسيار ساده است و دشواري سطوح سخت و غيرقابل نفوذ را ندارد. در اين سطوح آب به سهولت به درون زمين نفوذ مي‌كند و به راحتي به سمت مجراهاي آب و كانال‌هاي ويژه هدايت مي‌شود.

در نصب چمن مصنوعي در اماكن پربارش سطوح بايد نرم و نفوذ پذير باشند!

در اماكن پربارش با توجه به اين موضوع كه آب فرارواني بر روي سطوح جمع مي‌شود، اين چمن بايد بر روي سطوح نرم و نفوذپذير نصب شود و نصب آن بر روي سطوح سخت تقريبا غير ممكن است. در روش نصب چمن مصنوعي در سطوح نرم و نفوذپذير تركيبي از لايه‌هاي شني كوبيده مي‌شوند و سطح مناسبي را براي نصب چمن مصنوعي به وجود مي‌آورند. ذكر اين نكته مهم است كه اينكار بايد طبق استانداردهاي خاصي صورت بگيرد. به همين دليل براي نصب چمن مصنوعي در اماكن پربارش بايد از تيم حرفه‌اي در اين زمينه كمك بگيريد!

 

براي مطالعه ادامه متن به نصب چمن مصنوعي در اماكن پربارش مراجعه كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۱۵:۱۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي ماهونيا

چمن مصنوعي ماهونيا

هم‌زمان با توليد چمن مصنوعي ايراني، چمن مصنوعي ماهونيا وارد بازار ايران شد تا بتواند در فضاهاي متعددي از جمله تراس‌‌، حياط‌ و روف‌گاردن‌ مورد استفاده قرار گيرد. چمن مصنوعي ماهونيا از روي مدل اركيده كه اليافش از هلند وارد بازار مي‌شد، توليد گرديد. در آن زمان به دليل اتفاقات مختلف در زمينه سياستهاي تجاري، واردات اين محصول به ايران با مشكلات زيادي رو به رو شد و بسياري از توليدكنندگان تصميم گرفتند تا چمني مشابه به چمن مصنوعي اركيده را توليد كنند. در ابتداي اين روند، تفاوتهاي كيفي زيادي ميان الياف توليدي ايراني و هلندي وجود داشت، اما رفته رفته اين تفاوت كم‌تر شد. امروزه چمن مصنوعي ماهونيا به گزينه‌اي پرطرفدار در ميان خريداران چمن مصنوعي تبديل شده است!

ويژگي‌هاي چمن مصنوعي ماهونيا

الياف چمن مصنوعي ماهونيا ۱۵ ميلي‌متر هستند. اين چمن رنگ سبز پرانرژي دارد و رنگ منحصر به فرد آن فضا را به فضايي لوكس و دلپذير تبديل مي‌كند. اين چمن معمولا به افرادي پيشنهاد مي‌شود كه به رنگهاي سبز و پرانرژي علاقه زيادي دارند. از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين محصول قيمت بسيار مناسب و طول عمر نسبتا بالاي آن است. اين محصول معمولا ۵ تا ۶ سال طول عمر دارد. چمن مصنوعي ماهونيا به سادگي قابل نظافت است. زيرا اين چمن كم‌توده است و جايي براي گير افتادن گرد و خاك و خورده زباله وجود ندارد. الياف اين چمن نرمي و لطافت بسيار زيادي دارند. به همين دليل گزينه خوبي براي استفاده در فضاهايي مانند اتاق كودك و يا مهدكودك‌ها هستند. ذكر اين نكته در اينجا مهم است كه اين چمن مناسب براي مكان‌هايي با تردد بالا، مانند مدارس، نيست.

ويژگي‌هاي چمن مصنوعي ماهونيا در يك نگاه

 • رنگ سبز زيبا و با انرژي
 • شستشوي آسان
 • قيمت بسيار مناسب
 • طول عمر بالا

چمن مصنوعي ماهونيا در چه فضاهايي استفاده مي‌شود؟

چمن مصنوعي ماهونيا را مي‌توان در فضاهاي متعددي استفاده كرد. اين چمن در فضاهاي زير كاربرد دارد:

 • تراس
 • روف گاردن
 • مهدكودك
 • اتاق كودك ( و يا فضاهاي ديگر خانه)
 • نمايشگاههاي تجاري
 • فضاي بين سنگ‌ها

چگونه چمن مصنوعي ماهونيا را تميز كنيم؟

اين چمن، چمني تك بافت، بهاره و كم توده است و روش نظافت آساني دارد. اگر از اين چمن در فضاي باز و وسيع مانند حياط استفاده مي‌كنيد، بهترين راه نظافت آن آب شويي و در پايان پرس زني الياف آن با يك جاروي فرچه‌اي از جنس PVC است. همچنين براي شستشوي بهتر مي‌توانيد از دستگاه واترجت استفاده كند.

در فضاهايي با ابعاد كوچك نيز همين روش اما با حجم آب كمتر مناسب است. همچنين اگر امكان استفاده از آب وجود ندارد تنها مي‌توانيد آن را جارو بكشيد و با استفاده از يك فرچه مرطوب آن را تميز كنيد.

گارانتي چمن مصنوعي ماهونيا

محصولاتي كه از سوي تيم چمنزار ارايه مي‌شوند همگي داراي ضمانت‌نامه هستند. براي اطلاع از گارانتي اين محصولات مي‌توانيد وارد اين صفحه شويد.

يكي از سوالاتي كه در اين زمينه زياد پرسيده مي‌شود اين است كه آيا كوبيده شدن اين چمن نيز شامل گارانتي مي‌شود؟ در پاسخ به اين سوال بايد گفت:

كوبيده شدن يك عامل طبيعي در بسياري از چمن‌هاي مصنوعي است و ربطي به ايراني بودن يا هلندي بودن محصول ندارد. چمن مصنوعي خوب چمني است كه پس از كوبيده شدن باز هم بتواند انسجام اليافش را حفظ كند و تبديل به رشته‌هاي ريز يا كرك مانند نشود. بايد گفت: اين تعهد براي چمن ماهونيا ميل وجود دارد!

سوالات پرتكرار در مورد چمن مصنوعي ماهونيا

 1. طول عمر اين چمن چقدر است؟

اين چمن طول عمر نسبتا بالايي دارد. طول عمر آن تقريبا بين ۵ تا ۶ سال است.

 1. آيا از اين چمن مي‌توان در مدارس استفاده كرد؟

خير! اين چمن براي استفاده در فضاهاي پرتردد مناسب نيست.

 1. آيا اين چمن شعله‌ور مي‌شود؟

خير! الياف اين چمن از جنس پلي اتيلن هستند. اين الياف نقطه سوز مي‌شوند اما هرگز شعله ور نمي‌شوند.

 1. آيا خودمان مي‌توانيم اين چمن را نصب كنيم؟

سريع‌ترين پاسخ به اين سوال بله است! اما به اين موضوع توجه داشته باشيد: اگر مكاني كه از چمن مصنوعي استفاده مي‌كنيد يك دست است و نياز نيست چمن برش داده شود، خودتان مي‌توانيد كار نصب چمن را انجام دهيد. اما اگر چمن بايد برش خورده شود، بهتر است يك فرد حرفه‌اي اينكار را انجام دهد.

 1. آيا اين چمن ثبات رنگ دارد؟ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۱۲:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |