مراحل زيرسازي و نصب چمن مصنوعي فوتبال

مراحل زيرسازي و نصب چمن مصنوعي فوتبال

در اين مقاله توضيحات مختصري پيرامون مراحل زيرسازي، اجراي و نصب چمن مصنوعي فوتبال ارائه مي گردد.

زيرسازي و نصب چمن مصنوعي فوتبال

زير سازي يكي از مهمترين مراحل اجراي يك پروژه چمن مصنوعي فوتبالي تلقّي مي‌شود. زيرسازي مي‌توانيد تاثيرات فراواني در كاهش و يا افزايش طول عمر و ضربه پذيري چمن مصنوعي ايفا كند. بنابراين توجه به جزئيات مي‌تواند تاثيرات بسياري مثبتي را در بر داشته باشد. ( براي مطالعه توضيحات تكميلي مبحث زيرسازي به مقاله زيرسازي چمن مصنوعي مراجعه فرماييد.)

 

۱- زيرسازي سخت (خروج آب در جهت افقي)

در اين روش، سطح زمين توسط مصالحي مانند آسفالت، بتن مِگر و يا قطعات پيش ساخته پوشانده مي‌شود. اين لايه بايد داراي يك شيب ملايم از مركز به دو ضلع طولي زمين باشد تا آب بارش بر روي سطح چمن حركت كرده و به خارج از زمين منتقل شود.

۲- شن ريزي ناپيوسته يا unbound . (خروج آب در جهت عمودي)

در اين روش، سطح خاك زمين تسطيح و كوبيده مي‌نمايند و با چندين لايه شن با قطر دانه بندي متفاوت مي‌پوشانند. آب سطحي از درون اين لايه‌هاي شن و ريگ عبور كرده و پس از رسيدن به لايه سخت و غير قابل نفوذ تحتاني، روي شيب زمين حركت مي‌كند و به شبكه كانال هاي پيرامون زمين منتقل مي‌گردد. لوله‌‌هايي ويژه درون اين كانال ها تعبيه مي‌شوند، كه توانايي انتقال حجم بالايي از آب به نقاط مختلف را دارند. اين لوله‌ها به مخازن و چاه‌هاي زيرزميني متّصل مي‌شوند كه آب را درون خود انبار كرده و در زمين آزاد مي‌كند.

مراحل نصب چمن مصنوعي فوتبال

اجراي چمن مصنوعي به روش اسپورت تنها به دست تيم‌هاي اجرايي خبره امكان پذير سات و شامل مراحل زير مي‌باشد.

مرحله اول) پهن كردن ژئوتكستايل

ژئوتكستايل لايه‌اي نمد مانند از جنس پُلي پروپيلن مي‌باشد كه براي نرمي، ضربه‌گيري و محافظت از لايه بكينگِ چمن مصنوعي بر روي سطح زمين گسترده مي‌شود.


براي مطالعه ادامه متن به نصب چمن مصنوعي فوتبال سايت چمنزار مراجعه كنيد.ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۵:۰۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چطور كيفيت چمن مصنوعي خود را بسنجيم؟

بررسي عوامل تعيين سطح كيفي چمن مصنوعي

مرغوبيت و كيفيت چمن مصنوعي به موارد بسياري بستگي دارد. طبيعتا شركت‌ها و برندهاي نام‌آور، اجناس خوبي توليد مي‌كنند اما حتي در اين شرايط هم ميان محصولات شركت‌ها تفاوت‌هايي وجود دارد. صرف نظر از اينكه در كجا و تحت چه شرايط و آب و هوايي مايل به استفاده از محصولات چمن مصنوعي هستيد دانستن نكاتي كلي در مورد كيفيت چمن مصنوعي، در هر شرايط محيطي و آب و هوايي، به شما در انتخاب بهترين چمن مصنوعيكمك خواهد كرد. به‌ طوركلي بايد توجه داشته باشيد كه سه عامل ضخامت، لايه زيرين و غشا در تعيين سطح كيفي چمن مصنوعي موثرند. آنچه مي‌خوانيد، توضيحاتي در همين مورد است.

 

زيبايي و مقاومت، دو فاكتور مهم در كيفيت چمن مصنوعي

بيشتر مشتريان چمن مصنوعي ترجيح مي‌دهند كه اين محصول از نظر ظاهري، شباهت حداكثري به چمن طبيعي داشته باشد. بنابراين شركت‌ها مي‌دانند كه ظاهر چمن مصنوعي، فاكتور پراهميتي است و مشتريان بسياري بر اين اساس، محصول خود را انتخاب مي‌كنند. در اين ميان نيز آنچه ظاهر چمن مصنوعي را شكل مي‌دهد سه خصوصيت رنگ، ضخامت الياف و بلندي آنهاست. هر سه اين موارد نقش تعيين كننده‌اي در زيبايي و طبيعي جلوه دادن چمن دارند.


بالا بودن كيفيت چمن مصنوعي، در گرو ميزان دوام آن است

براي مشتريان، علاوه بر ظاهر چمن مصنوعي، دوام آن نيز اهميت فوق العاده‌اي دارد. كيفيت چمن مصنوعي به مدت زماني‌كه چمن، زيبا و سرحال باقي مي‌ماند بستگي دارد. طول مدتي كه چمن، همچنان همان ظاهر روز اول خود را حفظ كند، موضوعي است كه در درجه نخست به شكل و ضخامت الياف آن بستگي دارد. فيبر و الياف صاف در ابتدا نرم و زيبا هستند ولي مقاومت كمتري دارند و زودتر و بيشتر حالت خوابيده پيدا مي‌كنند. چنين منظره‌اي مانند چمن طبيعي زمين هاكي يا گلف مي‌شود. برخي شركت‌ها با تكنولوژي خاص، چمن هايي به شكل حرف «وي» انگليسي يا هفت فارسي درست مي كنند كه ظاهر آنها طبيعي‌تر شده و مقاوم‌تر خواهد بود.


رابطه كيفيت چمن مصنوعي با ضخامت آن

ضخامت چمن مصنوعي با ديتكس بيان مي‌شود. ديتكس، نسبت وزن فيبر به واحد مشخصي از طول است. به طور كلي هرچه الياف يا فيبر چمن ضخيم‌تر باشد، قدرت و كيفيت چمن مصنوعي بيشتر مي‌شود. چمن‌هايي كه به شكل وي انگليسي يا هفت فارسي هستند نيز چمن‌هاي مقاوم و باكيفيتي هستند. در واقع اين‌ها هم‌شكل همان چمن‌هاي طبيعي در محيط زيستند.

 

سطح زيرين چمن و كيفيت چمن مصنوعي

اين همان قسمتي است كه الياف شبيه چمن به آن دوخته مي‌شوند. توجه داشته باشيد كه اين سطح زيرين با زيرسازيي كه در هنگام نصب صورت مي‌گيرد، متفاوت است. بسياري از محصولات ارزان قيمت تنها يك لايه زيرين دارند كه الياف به آن دوخته شده‌اند. شايد اين محصول، ظاهري زيبا داشته باشد اما استحكام كمي دارد. در نتيجه در طولاني مدت، دوام چمن كمتر شده و ممكن است ظاهر آن سايش پيدا كند. بهتر است از محصولي استفاده كنيد كه دو لايه زيرين دارد چراكه اين امر سبب بالا رفتن كيفيت چمن مصنوعي مي‌شود.

 

براي مطالعه‌ي ادامه‌ي متن مي‌توانيد به مقاله كيفيت چمن مصنوعي مراجعه كنيد.ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۸:۲۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

بهترين زمان براي نصب چمن مصنوعي

نصاب ماهر، باراني كه نمي‌بارد و سفارش دهنده‌اي كه مشتاق سرسبزي است.

بيشتر مردم، مناظر زيبا را دوست دارند و اگر فضايي مناسب در گوشه و كنار خانه و محل زندگي‌شان، پيدا كنند مايلند آن را به گونه‌اي تغيير دهند كه محيط شان، زيباتر شود. مثلا وقتي به فضاي حياط نگاه مي‌كنند در ذهن خود فضايي سرسبز را تداعي و سعي مي كنند ذهنيتشان را به واقعيت بدل كنند. بيشتر آنها با ذوق و شوق، اين كار را شروع مي‌كنند. در اين ميان، برخي‌ها، نيم نگاهي به يكي از نشاط آورترين انواع پوشش كف دارند، يعني چمن مصنوعي ؛ و يكي از سوالاتي كه به ذهنشان خطور مي‌كند اين است كه «بهترين زمان براي نصب چمن مصنوعي، چه زماني است؟».

آيا چمن مصنوعي هم مانند چمن طبيعي، زمان مشخصي و مناسبي براي نصب دارد. بهترين زمان نصب چمن مصنوعي چه موقعي است؟ فصل‌هاي سرد «پاييز و زمستان» يا فصول معتدل و گرم «بهار و تابستان»؟ براي نصب چمن مصنوعي، روزها زمان مناسب‌تري هستند يا شب‌ها؟ شايد هركسي، حتي اگر كارشناس چمن مصنوعي نباشد به راحتي بتواند حدس بزند كه چمن مصنوعي، برخلاف چمن طبيعي، نيازمند شرايط زماني خاص، براي نصب نيست. واقعيت آن است كه فصل و روز مشخصي به عنوان بهترين زمان نصب چمن مصنوعي وجود ندارد. چمن مصنوعي، تطبيق پذير و بادوام است و در هر زماني از سال، قابل نصب است.

اما يك قانون خاص براي تعيين بهترين زمان براي نصب چمن مصنوعي وجود دارد و آن اينكه: «شما در چه زماني، بيشترين آمادگي را براي نصب چمن مصنوعي داريد؟». درواقع آنچه مهم است اينكه در چه روز و ساعتي، بيشترين ذوق و شوق را براي بانشاط كردن محيط زندگي تان داريد؟ و اينكه «ساز و كار نصب، در چه زمان‌هايي بيشتر از ديگر مواقع فراهم است؟».

بهتر است قبل از تصميم‌گيري قطعي براي نصب چمن مصنوعي به برخي موارد مهم توجه كنيد.

 

بهترين زمان براي نصب چمن مصنوعي، راحت ترين زمان ممكن است

مهم‌ترين عاملي كه بايد به آن توجه كنيد، راحت‌ترين زمان ممكن براي شما و خانواده‌تان است. اينكه چه زماني را به عنوان بهترين زمان نصب چمن مصنوعي انتخاب كنيد بستگي به خودتان دارد. معمولا دوران تعطيلات، مانند تابستان و روزهاي نزديك به عيد، مردم بيشتر مايلند كه زمانشان را در خانه سپري كنند و مي‌توان آن را به عنوان بهترين و مناسب‌ترين زمان نصب چمن مصنوعي در نظر گرفت.


وقتي كه مي‌توان از نصابان ماهر بهره گرفت، بهترين زمان نصب چمن مصنوعي است

كارشناسان و گروه نصاب نيز، عاملي تعيين كننده براي انتخاب بهترين زمان نصب چمن مصنوعي به شمار مي‌روند. اينكه بتوانيد زماني را انتخاب كنيد كه امكان به كارگيري نصابان مجرب فراهم باشد و نصب چمن مصنوعي شما در كوتاه‌ترين بازه زماني ممكن و همراه با دقت فراوان نصب شود، در واقع بهترين زمان ممكن را انتخاب كرده‌ايد. بايد تلاش كنيد پيش از موعد مقرر، روز و ساعت مورد نظر خود را در نزد گروه‌هاي كارشناسي خبره، رزرو كنيد.


براي مطالعه ادامع متن به بهترين زمان براي نصب چمن مصنوعي در سايت چمنزار مراجعه كنيد.ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۳۷:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

نصب چمن مصنوعي

نصب چمن مصنوعي شامل موارد زير مي باشد:


۱. زير سازي:

a) زير سازي بر روي سطوح نرم يا نفوذ پذير با مواد نرم (ژئوتكس)

b) زير سازي بر روي سطوح نرم يا نفوذ پذير با مواد سخت

c) زير سازي بر روي سطوح سخت

۲. نصب و اجراي چمن مصنوعي

نصب و اجراي چمن مصنوعي :


نصب و اجراي چمن مصنوعي شايد يكي از راحت ترين نصب‌ها در زمينه تزئينات باشد، اما رعايت يكسري نكات در مورد نصب به شما كمك خواهد كرد تا كار را به بهترين نحو انجام دهيد. در ضمن يادآور مي‌شويم كه اگر نصب مورد نياز شما تخصصي باشد، مانند چمن‌هاي ورزشي يا نصب بر روي سطوح خاص با برشكاري‌هاي پيچيده قطعا پيشنهاد مي‌شود از كارشناس متخصص در زمينه نصب استفاده شود.

زير سازي چمن مصنوعي :


زيرسازي و مسطح سازي؛ مرحله‌ايست كه پيش از عمليات نصب و اجراي چمن مصنوعي صورت مي‌گيرد، كه داراي اهميت فوق العاده است.

لذا براي جلوگيري از صرف هزينه و وقت اضافه مربوط به ترميم و بازسازي ضروري است مراحل زير سازي را با دقت و وسواس بيشتري انجام دهيم تا علاوه بر صرفه جويي در هزينه، طول عمر چمن مصنوعي را نيز افزايش دهيم.

۱- زير سازي بر روي سطوح نفوذ پذير مانند خاك باغچه:

مراحل اجراي چمن مصنوعي

a) حذف فيزيكي پوشش گياهي و همه گياهان و رستني‌هاي موجود در محل. اين كار به وسيله تجهيزات متعارف انجام مي‌گيرد. در مواردي كه پوشش گياهي مقاوم در محل داشته باشيم از روش شيميايي و علف كش ها نيز استفاده مي‌شود.

b) مسطح و هموار كردن و كوبيدن سطح خاك.

c) پخش و هموار كردن ماسه ريز دانه و كوبيدن و فشرده كردن آن همراه با آبپاشي سطح به صورتي كه سطحي سخت و پايدار به وجود آيد.

d) پهن كردن ژئوتكستايل (ژئونت كامپوزيت)

۲- روش زير سازي در سطوح نرم و نفوذ پذير به شيوه ساخت سطح سخت:

مراحل اجراي چمن مصنوعي:

a) حذف فيزيكي يا شيميايي پوشش گياهي و بافت ريشه

b) كوبيدن و هموار كردن خاك به وسيله غلطك ويبره دار

c) اضافه كردن ۲ لايه شن و ماسه و خاك رس به صورت طبقاتي و كوبيدن آن

d) پخش كردن ملات سيمان معمولي و يا بتون مِگر بر روي سطح و اجراي شيب بندي مناسب و استاندارد به سمت كفشور يا نقاط خروج آب.

۳- روش نصب بر روي سطوح سخت:

اصولاً سطوح سخت را به عنوان بهترين زير سازي مي‌شناسند به عبارت ديگر در انواع زيرسازي تلاش مي كنيم تا به سطحي سخت براي اجراي چمن مصنوعي برسيم.

چند نكته مهم و كليدي در اين بخش وجود دارد:

سطح سخت مثل سيمان، سنگ و … نيازي به زير سازي ندارد مگر در مواقعي كه نيازي به اجراي سطحي براي شيب بندي مناسب براي نصب و اجراي چمن مصنوعي باشد.

چسب مورد استفاده در اجراي چمن مصنوعي حلال ايزوگام، آسفالت و قير است بنابراين براي اجراي چمن مصنوعي روي اين سطح نياز به زيرسازي مناسبي براي جلوگيري از تماس چسب با سطح مورد نظر خواهد بود.

جهت كسب اطلاعات بيشتر با كارشناسان ما تماس حاصل نمائيد.


شيوه نصب و اجراي چمن مصنوعي


در مرحله اول:

ابتدا رول هاي چمن مصنوعي را باز كرده و آن ها را روي زمين گسترده مي نمائيم . قواره‌هاي پهن شده چمن مصنوعي را با ديواره‌هاي محل مورد نظر يا لبه هاي كار ميزان كرده و الگوي برش خود را مشخص مي‌نمائيم.

نكته مهم در اين مرحله

بايد دقت داشته باشيم كه قواره‌ها به يك جهت پخش شود تا قواره‌هاي چمن مصنوعي به صورت تيره و روشن ديده نشود.

چسباندن چمن:

براي نصب چمن مصنوعي قواره‌هاي چمن مصنوعي را به آرامي تا نيمه آن پشت و رو مي‌كنيم و پس از آن با قلم مو بكينگ (لايه زيرين) مشكي رنگ چمن و زمين محل قرار گيري آن قواره چمن مصنوعي را آغشته به چسب مي‌نمائيم، پس از كمي خشك شدن چسب (در حدود ۱۵ دقيقه) قواره چمن مصنوعي را به حالت اول پهن كرده و با وارد آوردن فشار لبه‌هاي برش خورده چمن را با لبه‌هاي كار مماس مي‌كنيم نيمه ديگر قواره و قواره‌هاي ديگر چمن مصنوعي را به همين ترتيب با چسب به زمين فيكس مي‌نمائيم.

نكته مهم در اين مرحله:

اول اينكه در هنگام جمع و پهن كردن چمن بايد مراقب باشيم كه قواره‌ها جابجا نشوند كه تنظيم كردن مجدد آن كاري زمان برتر از قبل مي‌باشد.

مرحله برش چمن:

پس از پهن كردن قواره‌ها و تنظيم كردن چمن با كناره‌هاي كار ابتدا نوار زائد مشكي رنگ دور چمن را جدا نموده و پس از آن با برش‌هاي طولي و عرضي طبق الگوي لبه‌هاي محل نصب تكه‌هاي اضافي را جدا كرده و چمن را به حالت الگوي محل نصب در مي‌آوريم.

نكته مهم ر اين مرحله:

به علت چسبيده و فيكس نشدن قواره‌ها بر روي زمين برش‌ها به صورتي انجام مي‌شود كه فقط قواره‌ها در قالب مشخصي قرار گيرند. برش نهايي و فيكس كردن قواره‌ها با كناره‌هاي ديوار در مرحله پس از چسب زدن انجام مي‌گيرد.

نكته مهم در اين مرحله:

بايد دقت داشت كه حركت تيغ برش از بين الياف چمن عبور كنند تا به ساختار اصلي الياف آسيبي نرسد.


براي مطالعه ادامه متن به نصب چمن مصنوعيدر سايت چمنزار مراجعه كنيد.ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۳۸:۴۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي و وسواس

چه چمن مصنوعي براي خانم‌هاي وسواسي مناسب است؟

چمن مصنوعي و وسواس

شايد نبايد براي تعريف اين گروه از خانم‌ها از كلمه وسواسي استفاده كنيم، شايد خانم‌هاي منظّم، دقيق و … اسم‌هاي مناسب‌تري باشند. امّا واقعيت اين است كه برخي از خانم‌ها مشكل جدي و شايد حل نشدني با چمن مصنوعي دارند و معتقدند چمن مصنوعي قابليت شست و شو به دفعات را ندارد و اگر هم داشته باشد باتوجّه با ساختاري كه دارد هيچ گاه آنطور كه بايد تميز نمي‌شود.

در پاسخ به اين گروه از مخاطبان بايد گفت كه بله اگر به دنبال تميزي مطلق هستيد تنها و تنها به دنبال پوشش‌هايي مثل سنگ و موزائيك برويد و از گزينه‌هايي مانند فرش،‌ حصير و چمن استفاده نكنيد، امّا اگر به اين موضوع واقف هستيد كه چمن مصنوعي مي‌تواند يك گزينه ايده‌آل براي افزايش طراوات، نشاط و زيبايي در فضاي تراس و يا روف گاردن باشد و تنها سوال شما انتخاب چمن مصنوعي است كه بتوان آن را به راحتي شست و شو و نظافت كرد، ما شما را در ادامه‌ي مطلب راهنمايي خواهيم كرد.


چمن مصنوعي مناسب براي شست و شو بايد جزو دسته‌بندي‌هاي ذيل باشد:

۱-ارتفاع الياف چمن نبايد بيشتر از ۲۵ ميليمتر باشد

چمن‌هاي مصنوعي بلندتر از ۲۵ ميليمتر علاوه بر اينكه كار شست و شو را دشوار مي‌كنند ميزان آشغال‌گيري را افزايش داده و هنگام برس‌زني و شست و شو دسترسي به بخش‌هاي زيرين الياف با دشواري همراه مي‌شود.


۲-چمني را انتخاب كنيد كه داراي ساختار تك بافت باشد

چمن‌هايي كه داراي فيلر (بافت دوم) هستند امكان شست و شوي كامل را به حداقل مي‌رساند. بنابراين تا حد امكان از چمن‌هاي چندبافت استفاده نكنيد.


۳- الياف فيبريليت (چندرشته‌اي) ممنوع:‌

الياف فيبريليت چند رشته‌اي همان‌طور كه از نام آن پيداست از چند رشته‌ي الياف نازك‌تر تشكيل شده است به مرور زمان و در دراز مدّت فواصل بين اين رشته‌ها محلي براي جمع شدن رسوبات مختلف خواهد بود اين ويژگي موجب مي‌شود كه شستن الياف فيبريليت غير ممكن شود بنابراين تنها گزينه چمن‌هاي مونوفيلامنت (تك رشته‌اي) هستند كه شست و شوي آنها به مراتب راحت‌تر است.


۴- تا حد امكان از چمن‌هاي مونوفيلامنت با مقطع ساده استفاده كنيد:

شكل قطع الياف يكي از عوامل تاثيرگذار بر ميزان جرم‌گيري و جذب رسوبات ساختار الياف چمن مصنوعي است به گونه‌اي كه چمن‌هاي داراي ساختار V و C و W شكل به نسبت الياف دايمند و تخت داراي گوشه‌هاي بيشتر و درنتيجه جرم‌گيري بيشتر خواهد بود. بنابراين هنگام انتخاب چمن مصنوعي الياف آن را با دقت بررسي كنيد و سعي كنيد مدل‌هاي تخت و يا لوزي شكل را انتخاب كنيد.


براي مطالعه ادامه متن به چمن مصنوعي و وسواس در وبسايت چمنزار مراجعه كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۲:۲۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

تغيير كاربري زمين كشاورزي به زمين چمن مصنوعي فوتبال

آيا از چگونگي اخذ مجوز تغيير كاربري زمين كشاورزي به زمين چمن مصنوعي فوتبال اطلاع داريد؟

آيا مي‌دانيد چگونه مي‌توانيد زميني كه ديگر امكان كاشت محصول در آن وجود ندارد به يك سطح ورزشي استاندارد براي ساكنين شهر يا روستاييان تبديل كنيد؟

معني تغيير كاربري اين است كه اشخاص بر خلاف آنچه كه در سند ملك‌شان آمده به كاربري ديگري روي آورند به عنوان مثال ساخت سالن ورزشي در زمين كشاورزي. براي تغيير كاربري زمين كشاورزي به زمين فوتبال ابتدا بايد به دهياري مراجعه بفرماييد دهياري محل مسؤول اين است تا به تغيير كاربري ملك شما رسيدگي كند.

براي رفتن به دهياري لازم است اصل مدارك زير را به همراه كپي برابر اصل شده آنها در اختيار داشته باشيد:

 • سند مالكيت زمين
 • شناسنامه
 • اصل كارت ملي

در دهياري به شما فرمي داده مي‌شود تا در آن درخواست‌تان را مبني بر تغيير كاربري زمين كشاورزي به زمين فوتبال تكميل كنيد و پس از آن نقشه مختصات ملكيتان را (نقشه UTM) دريافت خواهيد كرد. اين فرم پس از تكميل به همراه UTM در نقشه طرح هادي شما جانمايي مي‌شود تا بر روي آن نظر كارشناسان لحاظ گردد. همچنين يك استعلام از جهاد كشاورزي گرفته مي‌شود. در نهايت اين مدارك تصوير سازس شده و به شورايي كه شامل افراد زير مي‌شود، فرستاده مي‌شود.


براي تغيير كاربري زمين كشاورزي به زمين فوتبال نمايندگان زير نظر مي‌دهند:

 • نماينده معاون روستايي بنياد مسكن
 • نماينده استان‌داري
 • نماينده فرمانداري و بخشداري
 • نماينده جهاد كشاورزي استان
 • راه و شهرسازي

نگران نباشيد؛ حتي اگر ۲ – ۳ نفر از اين افراد با تغيير كاربري موافق باشند، مي‌توانيد صاحب زمينچمن مصنوعي فوتبال شويد در غير اين صورت درخواست رد شده به شما اعلام مي‌گردد.


اگر تغيير كاربري شما بدون مجوز انجام شود چه اتفاقي مي‌افتد؟

اگر ملك شما داخل بافت روستا باشد و اين تغيير كاربري بدون مجوز انجام شود از طريق دهياري پرونده سازي و اين پرونده به كميسيون ماده ۹۹ انتقال پيدا مي‌كند. در اين كميسيون يا به تخريب كاربري جديد رأي داده مي‌شود و يا اين كه جريمه‌اي براي آن در نظر گرفته مي‌شود. اگر حكم تخريب داده شود سه ماه وقت داريد تا در ديوان عدالت اداري از تغيير كاربري خود دفاع كنيد.


آيا شهرداري نظارت و يا دستور العملي روي تغيير كاربري زمين كشاورزي به زمين فوتبال دارد؟

مسئوليت نظارت بر اين موضوع در حالتي كه زمين كشاورزي در بافت شهري باشد به عهده شهرداري است، كه در اين صورت پرونده از طريق شهرداري به اداره راه و شهرسازي انتقال داده مي‌شود. بايد گفت در آنجا هم مراحلي مانند مراحل دهياري طي خواهد شد. (البته كمي آسان‌تر و سريع‌تر)


براي مطالعه ادامه متن به مطلب تغيير كاربري زمين كشاورزي به زمين فوتبال در سايت چمنزار مراجعه كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۸:۱۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي در تراس و بالكن

چمن مصنوعي در تراس و بالكن

چمن مصنوعي براي تراس و بالكن كاربري زيبايي دارد و با خود يك تغيير شگرف و چشم گير را به همراه دارد.‏ در زمان كوتاه و با كمي نو انديشي مي‌توان يك تراس با طراوت و سرسبز به وجود آورد. و هنرمندانه فضائي را كه تا به امروز ‏محل وجود لوازم بلا استفاده بود را به مكاني پر از آرامش براي نشستن و نوشيدن يك چاي دلچسب تبديل نمود.‏ چمن مصنوعي براي كاربري تراس و بالكن در كنار هم‌ خواني كه مي‌تواند با گل‌ها و گياهان و چيدمان ميز و صندلي داشته باشد؛ ‏مي‌‎تواند گوشه دنج محل زندگي شما شود.

چرا از چمن مصنوعي در فضاي تراس و بالكن استفاده مي‌كنيم؟

 1. چمن مصنوعي به شكل قابل ملاحظه‌اي زيبايي فضا تراس و بالكن را افزايش مي‌دهد.
 2. به راحتي قابل شستشو مي باشد.
 3. حس طبيعت را در فضاي كوچك ما بازآفريني مي‌كند بدون آنكه نيازي به آبياري، هرس كردن، كود دهي و … داشته باشد.
 4. مكمل بسيار مناسبي براي گلدان، ميز و صندلي و حتي منظره زيباي بالكن، تراس است.
 5. به راحتي قابل اجراست و اگر در فضاي تراس و بالكن از ميز و صندلي و حتي گلدان استفاده شود مي‌توان بدون چسب هم چمن مصنوعي را اجرا كرد.


چمن مصنوعي مناسب براي بالكن و تراس

براي اينكه بتوان به اين سوال پاسخ مناسب داد ابتدا بايد به خواسته‌هاي خودمان از چمن مصنوعي در تراس و بالكن توجه داشته باشيم. به طور كلي دو خواسته متفاوت براي چمن مصنوعي در تراس و بالكن وجود دارد.

۱) استفاده از چمن مصنوعي در فضاي تراس و بالكن كه با كفش يا دمپايي در آن تردد خواهيم داشت كه؛

در اين صورت

 • مي توان از چمن‌هاي مصنوعي با الياف بلند هم استفاده كرد، در نتيجه چمن‌هاي مصنوعي با ارتفاع الياف بين ۱۰تا ۴۰ ميليمتر براي ما مناسب خواهد بود.
 • بايد از چمن‌هاي مصنوعي با ظاهر طبيعي و زيبا استفاده كرد.

۲) استفاده از چمن مصنوعي در تراس و بالكن كه به نوعي بخشي از خانه محسوب مي‌شود و در بسياري از مواقع به صورت پابرهنه روي آن راه خواهيم رفت كه؛

در اين صورت

 • از چمن هاي مصنوعي با ارتفاع الياف ۱۰ تا ۲۵ ميليمتر استفاده مي‌شود. تا هم قابليت شستشوي آسان‌تري داشته باشد و هم ميزان آشغال گيري چمن مصنوعي را كاهش دهد.
 • از چمن‌هاي مصنوعي تك بافت استفاده شود چرا كه چمن‌هاي مصنوعي دو بافت قابليت شستشوي مناسب را ندارند. و فيلر(بافت دوم) آنها آشغالهاي خورد را در خود نگه مي‌دارد كه اين مشكل با جاروبرقي هم از بين نخواهد رفت.
 • از چمن‌هاي مصنوعي با الياف نرم استفاده شود. اگر الويت شما حس نرمي و لطافت در چمن مصنوعي تراس و بالكن باشد. ارتفاع الياف بين ۱۵ تا ۲۵ با استفاده از الياف مونو را به شما پيشنهاد مي‌دهيم.


بالكن خانه، خاكستري و بي نشاط، يا سبز و با طراوت؟!

تراس خانه شما مي‌تواند فضايي مفرح و نشاط بخش باشد. مي‌پرسيد چگونه؟ ما به شما راه حلي آسان و قابل دستيابي مي‌دهيم: نصب چمن مصنوعي براي تراس.

تصور اينكه مي‌توان در فضاي تراس و بالكن خانه، از سبزي و زيبايي چمن بهره‌مند شد، براي برخي‌ها، دور از ذهن به نظر مي‌رسد، اما نصب چمن مصنوعي بر روي تراس خانه يا محل كار، مي‌تواند اين ذهنيت را تغيير دهد. تراس، بالكن و پشت‌بام منازل، اغلب به خاطر آنكه امكان زيرسازي براي كاشت چمن طبيعي و ساير گياهان را ندارند، محل‌هايي مناسب براي ايجاد فضاي سبز قلمداد نمي‌شوند به همين خاطر در بسياري از موارد، اين بخش از منازل، فضاهايي خشك و با حداقل جذابيت به شمار مي‌روند، اما چمن مصنوعي، توانسته است راه حلي مناسب براي تغيير اين وضعيت ارائه دهد. در واقع، طراحان خوش ذوق و خلاق با جايگزين كردن چمن مصنوعي در مكان‌هايي كه چمن‌هاي طبيعي نمي‌توانند بر روي آن ريشه بدوانند، اين محصول را به تعاريف و كاركردهايي كاملا جديد رسانده‌اند كه توانسته تحولي در خور توجه در طراحي منازل ايجاد كند.


چمن مصنوعي تراس و بالكن ، مايه نشاط خانواده

چمن مصنوعي، سطح زيرپاي اعضاي خانواده به ويژه كودكان را به نحوي تغيير مي‌دهد كه با استفاده از نرمي و انعطاف آن مي‌توان فضاي بالكن و پشت بام را براي انواع بهره برداري تفريحي و سرگرمي مساعد ساخت.

اين تغيير، هم براي افزايش نشاط بزرگسالان و هم براي بازي كودكان مفيد است.


براي مطالعه ادامه متن به چمن مصنوعي براي تراس مراجعه كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۶:۱۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي ديوار

ديوار چمن مصنوعي و نكاتي مهم درباره اجراي اين ايده خلاقانه

شايد تاكنون تصور شما اين بوده كه چمن‌هاي مصنوعي تنها امكان اجرا روي سطح زمين را دارند. البته كه اين تصور بسيار درست است اما بايد گفت با يك ايده خلاقانه يعني اجراي چمن مصنوعي ديوار مي‌توان به گسترش فضاي سبز در جايي به غير از سطح زمين كمك كرد نتيجه اين خلاقيت باعث شده صاحبان ويلاها و كافه‌ها و بسياري ديگر از فضاي سبز دلپذيري بهره‌مند شوند. اين ايده به شما كمك مي‌كند تا رنگ سبز محيط پيرامونتان را با كمك پوشش لطيف چمن‌هاي مصنوعي گسترش دهيد. اما چه نوع دبوارهايي شرايط اجراي چمن مصنوعي دارند و اين كه اجراي چمن مصنوعي روي ديوار با چه روش‌هايي امكان پذير است. بايد گفت به غير از ديوارهاي گچي و كاهگلي قابليت نصب چمن مصنوعي روي انواع ديوارها وجود دارد.


نمونه كار اجراي چمن مصنوعي روي ديوار مجتمع تجاري ارك تجريش را با هم ببينيم

تصاوير زير مربوط به اجراي چمن مصنوعي ديوار در پروژه تجاري ارگ تجريش مي‌باشد كه به ايده طراح فضاي سبز اين مجموعه با استفاده از نوعي چمن سه بافت و بسيار متراكم و با بهره گيري از مكمل‌هايي چون گلدان‌هاي چوبي و گل‌هاي مصنوعي و سنگ‌هاي تزئيني به پاشده است در مقابل اين ديوار چمن مصنوعي يك سكو براي نشستن مردم وجود دارد كه محلي براي گرفتن عكس‌هاي يادگاري آنها نير مي‌باشد.


در پروژه چمن مصنوعي روي ديوار ارگ تجريش از يك چمن مصنوعي تزئيني با ارتفاع الياف حدود ۳۵ ميل بهره‌برده شده كه به نسل پنجم چمن‌هاي مصنوعي معروفند ساختار توليد اين نوع از چمن‌ها تداعي كننده چمن طبيعي و چرخه زندگي آن است همين‌طور اين نوع چمن‌ها داراي وزن بالائي نيز هستند، اما نگه داشتن و نصبشان روي ديوار بسيار آسان است.

اجراي ديوار چمن مصنوعي و آموزش روش‌هاي آن اجراي

چمن مصنوعي روي ديوار بايد با كمك دو نوع چسب انجام شود كه يكي از اين چسب‌ها عايق رطوبت و مقاوم در برابر يخ زدگي است بگذاريد ابتدا از اينجا شروع كنيم:

 • در مرحله اول چمن مصنوعي به ابعاد ديوار مورد نظر قواره بندي (سايز بندي) شده و برش مي‌خورد.
 • سپس روي ديوار با رعايت ۳۰ سانت فاصله از اطراف آغشته به چسب صنعتي ۸۸۸۸ پارس (اين چسب يكي از بهترين چسب هاي صنعتي ايران است) مي‌شود بعد از آن پشت چمن مصنوعي يعني زيره آن نيز به همين شكل يعني با رعايت ۳۰ سانت فاصله آغشته به چسب صنعتي ۸۸۸۸ مي‌شود و چمن مصنوعي روي ديوار نصب و چسبانده مي‌شود.
 • در مرحله آخر دور تا دور چمن مصنوعي كه ۳۰ سانت بدون چسب مانده آغشته به چسب پلي اورتان (همان چسب ضد آب كه گفتيم) مي‌شود تا لبه‌ها را آب بنده كرده و مانع از نفوذ آب بر پشت چمن شود.

اين بريده‌اي كوتاه از روش اجراي چمن مصنوعي ديوار مي‌باشد. براي شنيدن كامل روش اجراي آن مي‌توانيد با ما تماس بگيريد يا اين كار را به گروه اجرايي ما واگذار كنيد.


اما آيا چمن مصنوعي روي ديوار اَرزان است يا خير؟!

قيمت چمن مصنوعي ديوار

از بين انواع چمن مصنوعي چند مدل هستند، كه براي اجراي آن روي ديوار مناسب هستند اين مناسبت شامل ويژگي‌هاي زير مي‌شود:

ـ سطح يك دست الياف

ـ چسبندگي مناسب روي ديوار

ـ نظافت آسان

-ظاهر مناسب


با مشخصاتي كه گفتيم سه مدل از بين انواع چمن مصنوعي براي اجرا روي ديورا پيشنهاد مي‌شود:


چمن مصنوعي مدل فيروزه

با قيمت هر متر ۸۳۰/۰۰۰ ريال


چمن مصنوعي مدل صدف

با قيمت هر متر ۱/۴۰۰/۰۰۰ ريال


چمن مصنوعي مدل سپيدار

با قيمت هر متر ۱/۳۵۰/۰۰۰ ريالبراي مطالعه ادامه متن به چمن مصنوعي ديوار در سايت چمنزار مراجعه كنيد.
ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۲:۱۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

چمن مصنوعي براي سگ

روش هاي استفاده از چمن مصنوعي براي نگهداري انواع سگ

در اينجا، دقيق‌تر به مسئله تغيير عادات و رفتار حيوانات خانگي به خصوص سگ‌ها براي بهره برداري بهتر و نگهداري صحيح چمن مصنوعي، پرداخته‌ايم.


نشاط و سرسبزي، زير پاي پشمالوهاي دوست داشتني!

نگهداري حيوان خانگي، آن هم در فضاي شهرنشيني و شرايطي كه اغلب ما، دچار آپارتمان نشيني شده‌ايم! به مسئله اي خاص تبديل شده است، اما يك خبر خوب مي تواند تا حدي از دغدغه ذهني دارندگان پت، بكاهد: چمن مصنوعي براي حيوانات خانگي يك گزينه مناسب و كمك كننده است.


فضاي مناسب حيوان خانگي، چمن مصنوعي يا طبيعي؟

پيش از پرداختن به موضوع حيوانات خانگي و چمن مصنوعي، بايد در مورد مواجهه انواع چمن اعم از طبيعي يا مصنوعي، با كوچولوهاي پشمالو و دوست داشتني، يعني سگ‌ها و گربه‌هاي خانگي، كمي با هم صحبت كنيم. دوست پشمالو و چهارپاي ما غالبا به نگراني‌هاي ما درباره تميزي يا زيبايي حياط خانه يا باغ، اهميتي نمي‌دهد. در حقيقت داشتن باغ يا باغچه‌اي تميز و شاداب و پر از چمن طبيعي، آن هم در شرايطي كه حيوان خانگي نگهداري مي‌كنيم، تاحدودي چالش برانگيز است.

در واقع صاحبان پت، بايد با مسائلي همچون پنجه‌هاي گل آلود، آلودگيهايي كه روي چمن باقي مي‌ماند، چاله كندن به وسيله حيوانات و مشكلاتي از اين قبيل، دست و پنجه نرم كنند. همه اينها را اضافه كنيد به نگهداري خود چمن و خطرات ناشي از استفاده از آفت كش‌ها و سمپاشي آنها كه سلامت حيوانات خانگي را تهديد مي‌كند. تقريبا تمامي اين ملاحظات يا بهتر بگوييم دردسرها با جايگزين شدن چمن مصنوعي به جاي طبيعي، برطرف خواهد شد. به عبارت ديگر، استفاده از چمن مصنوعي فضاي سالم‌تري را براي حيوانات خانگي ايجاد مي‌كند و مشكلات ناشي از نگهداري چمن طبيعي را مرتفع مي‌كند.


نگهداري چمن مصنوعي در محيطي كه در آن، سگ زندگي مي‌كند

فضولات انواع سگ، ممكن است متفاوت باشد، مثلا سگ‌هاي كوچك خانگي و آپارتماني با سگ‌هاي بزرگ جثه‌اي كه به عنوان نگهبان مورد استفاده قرار مي‌گيرند، متفاوت هستند. بسياري از صاحبان سگ، ترجيح مي‌دهند محيطي مناسب براي حيوان خود فراهم آورند بنابراين چمن مصنوعي ممكن است در محيط‌هاي باز و داراي شرايط محيطي غير قابل كنترل، نظير محوطه‌هاي بزرگ سرباز و يا محيطهاي بسيار كوچك و كنترل شده، نظير آپارتمان، مورد استفاده قرار گيرد. استفاده از چمن مصنوعي براي سگ‌ ها در هر يك از اين محيطها، روش‌ها و ملاحظات خاص خود را دارد.


تغيير عادات سگ براي استفاده درست از چمن مصنوعي

سگ مانند هر موجود زنده‌اي، هم به تفريح نياز دارد و هم به غذا خوردن. قطعا بعد از غذا خوردن نيز پسماندهايي خواهد داشت. مشخصا سوال بسياري از مخاطبان مجله چمنزار اين است كه با فضولات حيوانات خانگي در محيطي كه چمن مصنوعي نصب شده است چه بايد كرد؟ اگر در محل زندگي‌مان، چمن مصنوعي نصب كرده‌ايم، آيا در صورت نگهداري سگ، مشكل خاصي برايمان پيش خواهد آمد؟ پاسخ اين است:

« هيچ جاي نگراني براي لكه‌هاي حاصل از پسماند و فضولات حيوان خانگي نيست.» اگر تاكنون از چمن مصنوعي استفاده نكرده‌ايد ولي قصد اين كار را داريد بايد بدانيد كه چمن مصنوعي در كوچكترين فضاها نيز قابل اجراست. شما مي‌توانيد محلي كوچك، حتي در حد يك حياط خلوت را با چمن مصنوعي، تبديل به جايي مناسب براي بازي يا دفع فضولات حيوان خانگي خود كنيد. اصلا نيازي نيست در زمان هايي كه سگ، نياز به دفع ادرار و فضولات دارد، نگران شويد. كافي است كمي با عادات سگ‌ها آشنا شويد.


پاكسازي چمن مصنوعي با آب و پاك كننده ملايم

سگ‌ها غالبا دوست دارند بوي گونه هاي خود را استشمام كنند و بسياري از آنها مايلند در جايي جدا از باغ و محل زندگي خود، ادرار كنند. آنها همچنين علاقه‌مندند جاي جاي منطقه زندگي شان را با ادرار خود نشانه گذاري كنند. براي همين ممكن است علاقمند شوند كه در مكان‌هاي مختلف و روي همه قسمت‌هاي چمن ادرار كنند. از طرف ديگر بوي نامطبوع، روي بسياري از كفپوش‌ها در فضا پخش مي‌شود. به خصوص در هواي گرم و خشك، اگر سريع خشك نشود، بوي ناخوشايند ايجاد خواهد كرد. خبر خوب براي دارندگان حيوانات خانگي اين است كه مايعات ريخته شده روي چمن مصنوعي به راحتي شسته مي‌شوند. براي نظافت و نگهداري چمن مصنوعي، مقداري آب و يك پاك كننده ملايم كفايت مي‌كند.


تشويق سگ براي استفاده از نقطه اي خاص به عنوان محل دفع فضولات

براي آنكه نظافت و نگهداري چمن مصنوعي باوجود حيوانات خانگي بهتر صورت بگيرد، بهتر است مكان خاصي را مشخص كنيد تا حيوان خانگي از آن مكان خاص به عنوان محل دفع، استفاده كند. براي اين كار لازم است هر بار كه حيوان از آن قسمت استفاده كرد، آن را به گونه‌اي تشويق كنيد تا به نوعي «شرطي» شود و آن مكان را به خاطر بسپارد. استفاده از غذاهاي تشويقي براي چنين مواردي توصيه مي‌شود. با تقويت اين عادت در سگ‌ها، نياز نيست همه قسمتهاي چمن را نظافت كنيد و تنها شستشوي يك قسمت به صورت مدام كافي است. كارشناسان حيوانات خانگي همچنين پيشنهاد مي‌كنند كه قدم زدن و هواخوري براي عادت دادن سگها به بهداشتي ادرار كردن و استفاده از قسمت تعيين شده به عنوان توالت، مفيد است.


استفاده از اسپري تركيبي براي خوشبو كردن چمن مصنوعي

برخي سگهاي نگهبان يا حتي حيوانات خانگي كوچك ممكن است ادراري با بوي تند داشته باشند، تنها در اين موارد بهتر است پس مانده و فضولات حيوان را برداريد. همچنين اين امكان هم وجود دارد كه چمن مصنوعي شما در مكاني نصب شده باشد كه حيوانات ولگرد به باغ و چمن مصنوعي شما بيايند و در آنجا دستشويي كنند. در اين صورت ممكن است با بوهايي روبرو شويد كه برطرف كردن آنها سخت تر است. در اين حالت مي‌توانيد از اسپري هاي تركيبي مخصوص چمن مصنوعي كه براي خنثي كردن بوي بد هستند استفاده كنيد. اين اسپري‌ها گاهي بوي چمن تازه و طبيعي را دارند.


چمن مصنوعي، به سادگي دچار له شدگي و كوفتگي نمي شود

چمن مصنوعي در برابر جاي پا و سنگيني وزن حيوانات، مقاوم است. حتي بازيگوش‌ترين حيوانات مي‌توانند ساعت‌ها بدون اينكه آن را تخريب كنند، روي چمن مصنوعي بازي كنند. چمن مصنوعي در زير لانه سگ يا هر حيوان ديگري مقاومت خوبي دارد. چمن مصنوعي، نوعي پوشش براي سطوح كف به شمار مي‌رود كه سختي و زبري موادي چون آسفالت، سيمان و يا حتي سنگ ريزه را ندارد. برخلاف چمن طبيعي، در زير وسايل سنگين دچار كوفتگي و له شدگي، نمي‌شود و آسايش حيوان شما را براي غلتيدن و بازي كردن فراهم مي‌كند. از سوي ديگر، چمن مصنوعي به كود، سمپاشي و مواد شيميايي كه براي حيوانات خانگي و كودكان مضر است، نيازي ندارد.


چرا چمن طبيعي براي صاحبان پت مناسب نيست؟

به طور كلي حيوانات خانگي به خصوص سگ‌ها آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري به چمن‌هاي طبيعي مي‌زنند. در آب و هواي خشك با سوزاندن چمن در اثر ادرارشان و در هواي باراني با ايجاد حمام گل و تكه تكه كردن چمنها منظره نازيبايي را ايجاد مي‌كنند. بذرريزي مجدد و كاشتن قسمت‌هاي آسيب ديده نيز كاري بيهوده است، چراكه نمي‌توانيم حيوانات را از رفتن به محوطه‌هاي بذرريزي شده، منع كنيم. از سوي ديگر مساله كود دهي مجدد و استفاده از مواد شيميايي براي چمن تازه هم به اين مسائل اضافه مي‌شود. چراكه حيوانات خانگي تمايل دارند مدام با بيني خود هر چيز جديدي را در چمن، استشمام كنند و اين مي‌تواند براي سلامت آنها، مضر باشد. به اضافه اينكه حيوانات خانگي غالبا گل، مو، خزه و چمن‌هاي طبيعي كنده شده را با پنجه‌هايشان به داخل خانه مي آورند و بار تازه اي را براي تميز كردن اين اضافات بر دوش خانم خانه مي‌گذارند.

براي مطالعه ادامه متن به چمن مصنوعي براي سگ‌ در سايت چمنزار مراجعه كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چمنزار | ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲:۱۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |